Drutex zainwestował w nowe rozwiązania w swojej malarni

Red.: |Data publikacji:

Drutex, jeden z największych producentów stolarki w Europie, wyposażył swoją malarnię proszkową do profili aluminiowych w system do retardacji. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie redukuje się zużycie kwasu siarkowego, co wpływa korzystnie zarówno na ekologię jak i koszty.

Producent z Bytowa posiada nowoczesną malarnię, która jest zdolna do pomalowania nawet 100 km profili aluminiowych na dobę. Zastosowano w niej wiele procesów optymalizacyjnych, które zmniejszają zużycie energii cieplnej i elektrycznej oraz zapewniają niemal stuprocentowe wykorzystanie farb. Firma ma również własną oczyszczalnię ścieków i zredukowała zużycie wody.

Nowością w malarni jest zamontowany system do retardacji aluminium. Na czym on polega? Uboczną reakcją anodowania aluminium jest jego roztwarzanie a wówczas zwiększa się stężenie glinu w kąpieli. Gdy wartość ta zostanie przekroczona, trzeba usunąć pewną ilość kąpieli i dolać czystego kwasu siarkowego o odpowiednim stężeniu. Niestety usunięta kąpiel jest trudna do utylizacji i negatywnie wpływa na środowisko.

Nowy system retardacji wykorzystuje żywicę jonowymienną do oddzielenia tlenku glinu od kwasu siarkowego, który jest zawracany do kąpieli i może być ponownie użyty. Bezpieczny tlenek gliny trafia z kolei do firmowej oczyszczalni ścieków. Tego typu rozwiązanie jest znacznie bardziej ekologiczne. Z perspektywy produkcji ważnym atutem retardacji jest również obniżenie jej kosztów, ponieważ można w ten sposób przedłużyć użytkowanie kąpieli do anodowania aluminium.

Retardacja to kolejne rozwiązanie w malarni, które wpływa na ekologię i ekonomię procesu. Drutex zastosował w niej również m.in. specjalny system drzwi rotacyjnych w piecu, który niweluje straty ciepła, zamknięty obieg wody, czy niskotemperaturowe odtłuszczanie i trawienie.

Zobacz również

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Inwido podsumowało pierwszy kwartał, spółka odnotowała 14-procentowy spadek w sprzedaży. Jednak spółka widzi pozytywne sygnały na rynku.

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

W kwietniu Gealan sfinalizował nawiązanie współpracy z Meesenburg. Oficjalne przypieczętowanie tego projekty pomiędzy firmami miało miejsce na stoisku systemodawcy podczas targów Fensterbau Frontale 2024.

1