Drutex zainwestował w nowe rozwiązania w swojej malarni

Red.: |Data publikacji:

Drutex, jeden z największych producentów stolarki w Europie, wyposażył swoją malarnię proszkową do profili aluminiowych w system do retardacji. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie redukuje się zużycie kwasu siarkowego, co wpływa korzystnie zarówno na ekologię jak i koszty.

Producent z Bytowa posiada nowoczesną malarnię, która jest zdolna do pomalowania nawet 100 km profili aluminiowych na dobę. Zastosowano w niej wiele procesów optymalizacyjnych, które zmniejszają zużycie energii cieplnej i elektrycznej oraz zapewniają niemal stuprocentowe wykorzystanie farb. Firma ma również własną oczyszczalnię ścieków i zredukowała zużycie wody.

Nowością w malarni jest zamontowany system do retardacji aluminium. Na czym on polega? Uboczną reakcją anodowania aluminium jest jego roztwarzanie a wówczas zwiększa się stężenie glinu w kąpieli. Gdy wartość ta zostanie przekroczona, trzeba usunąć pewną ilość kąpieli i dolać czystego kwasu siarkowego o odpowiednim stężeniu. Niestety usunięta kąpiel jest trudna do utylizacji i negatywnie wpływa na środowisko.

Nowy system retardacji wykorzystuje żywicę jonowymienną do oddzielenia tlenku glinu od kwasu siarkowego, który jest zawracany do kąpieli i może być ponownie użyty. Bezpieczny tlenek gliny trafia z kolei do firmowej oczyszczalni ścieków. Tego typu rozwiązanie jest znacznie bardziej ekologiczne. Z perspektywy produkcji ważnym atutem retardacji jest również obniżenie jej kosztów, ponieważ można w ten sposób przedłużyć użytkowanie kąpieli do anodowania aluminium.

Retardacja to kolejne rozwiązanie w malarni, które wpływa na ekologię i ekonomię procesu. Drutex zastosował w niej również m.in. specjalny system drzwi rotacyjnych w piecu, który niweluje straty ciepła, zamknięty obieg wody, czy niskotemperaturowe odtłuszczanie i trawienie.

Zobacz również

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Zbliża się termin ME-EXPO 2023 - największych włoskich targów dla branży budowlanej. Organizatorzy zaproponowali nową formułę tej imprezy, dobywającej się co dwa lata.

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty poinformowała o szacunkowych wynikach za trzeci kwartał. W tym okresie Aluprof osiągnął wzrost przychodów ze sprzedaży.

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Jak wskazują analitycy, 63 proc. największych firm w kraju przygotowuje raport dotyczący tematyki ESG, a 17 proc. poświęca temu miejsce w sprawozdaniach rocznych.

1