Drutex zainwestował w nowe rozwiązania w swojej malarni

Autor: |Data publikacji:

Drutex, jeden z największych producentów stolarki w Europie, wyposażył swoją malarnię proszkową do profili aluminiowych w system do retardacji. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie redukuje się zużycie kwasu siarkowego, co wpływa korzystnie zarówno na ekologię jak i koszty.

Producent z Bytowa posiada nowoczesną malarnię, która jest zdolna do pomalowania nawet 100 km profili aluminiowych na dobę. Zastosowano w niej wiele procesów optymalizacyjnych, które zmniejszają zużycie energii cieplnej i elektrycznej oraz zapewniają niemal stuprocentowe wykorzystanie farb. Firma ma również własną oczyszczalnię ścieków i zredukowała zużycie wody.

Nowością w malarni jest zamontowany system do retardacji aluminium. Na czym on polega? Uboczną reakcją anodowania aluminium jest jego roztwarzanie a wówczas zwiększa się stężenie glinu w kąpieli. Gdy wartość ta zostanie przekroczona, trzeba usunąć pewną ilość kąpieli i dolać czystego kwasu siarkowego o odpowiednim stężeniu. Niestety usunięta kąpiel jest trudna do utylizacji i negatywnie wpływa na środowisko.

Nowy system retardacji wykorzystuje żywicę jonowymienną do oddzielenia tlenku glinu od kwasu siarkowego, który jest zawracany do kąpieli i może być ponownie użyty. Bezpieczny tlenek gliny trafia z kolei do firmowej oczyszczalni ścieków. Tego typu rozwiązanie jest znacznie bardziej ekologiczne. Z perspektywy produkcji ważnym atutem retardacji jest również obniżenie jej kosztów, ponieważ można w ten sposób przedłużyć użytkowanie kąpieli do anodowania aluminium.

Retardacja to kolejne rozwiązanie w malarni, które wpływa na ekologię i ekonomię procesu. Drutex zastosował w niej również m.in. specjalny system drzwi rotacyjnych w piecu, który niweluje straty ciepła, zamknięty obieg wody, czy niskotemperaturowe odtłuszczanie i trawienie.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".