Drutex najbardziej innowacyjną firmą w branży

Red.: |Data publikacji:

Najbardziej innowacyjną firmą w branży okien i drzwi jest Drutex. Tak wynika z rankingu, który przygotował Polski Instytut Badań Jakości.

Polski Instytut Badań Jakości (PIBJ) utworzył nową nagrodę, dzięki której chce wyróżnić najbardziej innowacyjne firmy w Polsce. W tym wypadku pod uwagę brane były rejestracje patentów polskich firm na świecie. Instytut zbadał nie tylko patenty, ale ich wartość, co przejawia się m.in. poprzez cytowalność.

Nagrody przyznane zostały w kilku kategoriach. W ogólnej grupie 100 najbardziej przodujących w innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce znalazły się także firmy z branży stolarki otworowej. Na 38. pozycji, a jednocześnie najwyżej wśród reprezentantów stolarki, znalazł się Drutex. Kolejną na liście firmą, na pozycji 46. jest So Easy System. Natomiast 52. miejsce zajmuje Wala, a 69. – Fakro. Następną firmą z branży okien i drzwi jest ML System, spółka zajmuje 85. miejsce na liście najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Z kolei pozycję 85. zajmuje Pagen.

Instytut nagrodził także firmy w oddzielnych kategoriach, m.in. w budownictwie. W tej grupie znalazły się te same przedsiębiorstwa z branży stolarki otworowej, które uwzględnione zostały na liście ogólnej. Wśród najbardziej innowacyjnych firm budowlanych na 2. miejscu jest Drutex, na 4. So Easy System, na 5. – Wala, a na 7. Fakro.

PIBJ przebadał około 3800 polskich patentów na świecie, to niemal wszystkie, jakie zostały zgłoszone w latach 2020 i 2019. Polskie firmy zgłosiły w zeszłym roku około 500 patentów do Europejskiego Urzędu Patentowego, natomiast Urząd Patentowy RP zarejestrował ok. 2300 patentów od krajowych przedsiębiorców. Jednak, jak informuje Instytut, jeśli chodzi o porównanie z innymi państwami Unii Europejskiej, to mimo, że liczba patentów z naszego kraju rośnie, Polska nie zajmuje czołowej pozycji w dziedzinie zgłoszeń nowych rozwiązań.

 

Zobacz również

Wzrosty w segmencie żaluzji zewnętrznych i rolet

Wzrosty w segmencie żaluzji zewnętrznych i rolet

Firma Hella,  dostawca technik osłonowych, podsumowała miniony rok pod względem handlowym. Przedsiębiorstwo w tym okresie osiągnęło najwyższe w historii wyniki ze sprzedaży.

Lamilux zbliżył się do granicy 400 mln euro

Lamilux zbliżył się do granicy 400 mln euro

Grupa Lamilux osiągnęła dwucyfrowe wzrosty przychodu w sezonie 2022. Dla specjalizującej się w produkcji świetlików dachowych firmy były to rekordowe wyniki.

Sanok Rubber zakończył 2022 r. wzrostem sprzedaży

Sanok Rubber zakończył 2022 r. wzrostem sprzedaży

Sanok Rubber podsumował 2022 r. pod kątem handlowym. Spółka osiągnęła niemal 20-procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu do 2021 r.

1