Drutex najbardziej innowacyjną firmą w branży

Red.: |Data publikacji:

Najbardziej innowacyjną firmą w branży okien i drzwi jest Drutex. Tak wynika z rankingu, który przygotował Polski Instytut Badań Jakości.

Polski Instytut Badań Jakości (PIBJ) utworzył nową nagrodę, dzięki której chce wyróżnić najbardziej innowacyjne firmy w Polsce. W tym wypadku pod uwagę brane były rejestracje patentów polskich firm na świecie. Instytut zbadał nie tylko patenty, ale ich wartość, co przejawia się m.in. poprzez cytowalność.

Nagrody przyznane zostały w kilku kategoriach. W ogólnej grupie 100 najbardziej przodujących w innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce znalazły się także firmy z branży stolarki otworowej. Na 38. pozycji, a jednocześnie najwyżej wśród reprezentantów stolarki, znalazł się Drutex. Kolejną na liście firmą, na pozycji 46. jest So Easy System. Natomiast 52. miejsce zajmuje Wala, a 69. – Fakro. Następną firmą z branży okien i drzwi jest ML System, spółka zajmuje 85. miejsce na liście najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Z kolei pozycję 85. zajmuje Pagen.

Instytut nagrodził także firmy w oddzielnych kategoriach, m.in. w budownictwie. W tej grupie znalazły się te same przedsiębiorstwa z branży stolarki otworowej, które uwzględnione zostały na liście ogólnej. Wśród najbardziej innowacyjnych firm budowlanych na 2. miejscu jest Drutex, na 4. So Easy System, na 5. – Wala, a na 7. Fakro.

PIBJ przebadał około 3800 polskich patentów na świecie, to niemal wszystkie, jakie zostały zgłoszone w latach 2020 i 2019. Polskie firmy zgłosiły w zeszłym roku około 500 patentów do Europejskiego Urzędu Patentowego, natomiast Urząd Patentowy RP zarejestrował ok. 2300 patentów od krajowych przedsiębiorców. Jednak, jak informuje Instytut, jeśli chodzi o porównanie z innymi państwami Unii Europejskiej, to mimo, że liczba patentów z naszego kraju rośnie, Polska nie zajmuje czołowej pozycji w dziedzinie zgłoszeń nowych rozwiązań.

 

Zobacz również

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice opublikował swój pierwszy Raport Zrównoważonego Rozwoju. Firma prezentuje w nim nową strategię rozwoju.

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Dako otworzył właśnie swój nowy showroom w swojej siedzibie w Nowym Sączu. Także Aluprof inwestuje w salon, który otworzy w Wietnamie.

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Compremum podliczyło wyniki ze sprzedaży za trzy kwartały. Spółka osiągnęła sprzedaż ponad 167 mln zł, w tym 13 proc. to stolarka.

1