Drutex ma najwyższą dynamikę wzrostu eksportu w branży

Red.: |Data publikacji:

Najbardziej dynamiczni eksporterzy w Polsce to grupa firm, w której znajdują się przedstawiciele stolarki otworowej. Rzeczpospolita opublikowała ranking przedsiębiorstw, które wyróżniają się znaczącym wzrostem sprzedażą za granicą.

Dziennik Rzeczpospolita opracował ranking, w którym pod uwagę brane były wyniki ze sprzedaży z ostatnich lat, czyli z 2016-2018 r. Poza tym w zestawieniu znalazły się firmy, których przychód z eksportu przekroczył 50 mln zł, a udział eksportu w ogólnych wynikach sprzedażowych to ponad 20 proc. Autorzy listy przeanalizowali dane 246 spółek, a tworząc ranking posługiwali się ośmioma wskaźnikami.

Lista zawiera spis 50 przedsiębiorstw, uszeregowanych od tych, które wykazują się największą dynamiką w sprzedaży eksportowej. Pierwsze miejsce zajmuje Mondi Świecie – firma zajmująca się produkcją papieru do produkcji tektury falistej, a której przychody z eksportu wyniosły 2,68 mld zł w 2018 r (3,832 mld to ogólna wartość sprzedaży). Druga pozycja należy do Wagonów Świdnica – eksport był tu na poziomie 729 mln zł (przychód ogólnie 825 mln zł), a kolejna do Jastrzębskiej Spółki Węglowej – firma miała przychody z eksportu na poziomie 5,177 mld zł (sprzedaż ogółem to 12,773 mld zł).

Drutex dużą wagę przykłada do obecności na targach zagranicznych. Made Expo w Mediolanie to jedna z ważniejszych wystaw w Europie, na których zwykle prezentuje swoją ofertę producent z Bytowa.

Jak w zestawieniu wypada branża stolarki otworowej? W grupie 50 firm pojawiło się kilka znanych nam firm. Najwyżej, bo na 10. pozycji, znajduje się Drutex. Producent podał, że przychody z eksportu wyniosły 685,7 mln zł, podczas gdy wartość sprzedaży ogólnej w minionym roku to 926,6 mln zł. Kolejną firmą na liście, na miejscu 13., jest Grupa Kęty. Przychody z eksportu tej spółki to wartość 1,394 mld zł, natomiast wartość ogólnej sprzedaży to ponad 3 mld zł. Na kolejnej pozycji, 23., znajduje się inny producent, to Eko-Okna. Tu wartość sprzedaży eksportowej wynosi 999 mln zł, a ogólnej sprzedaży to 1,268 mld zł.

Oddzielną pozycję zajmuje w rankingu należący do Grupy Kęty Aluprof. Dostawca systemów aluminiowych ulokowany jest na 26. miejscu. Firma podliczyła, że wartość eksportu wynosi 433,7 mln zł, a wartość sprzedaży ogólnej to 1,223 mld zł. Listę zamyka na pozycji 50. Sanok Rubber Company. Spółka osiągnęła przychody z eksportu w wysokości 698,2 mln zł, natomiast ogólna wartość przychodów to ponad 1 mld zł.

Zobacz również

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice opublikował swój pierwszy Raport Zrównoważonego Rozwoju. Firma prezentuje w nim nową strategię rozwoju.

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Dako otworzył właśnie swój nowy showroom w swojej siedzibie w Nowym Sączu. Także Aluprof inwestuje w salon, który otworzy w Wietnamie.

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Compremum podliczyło wyniki ze sprzedaży za trzy kwartały. Spółka osiągnęła sprzedaż ponad 167 mln zł, w tym 13 proc. to stolarka.

1