Drożyzna będzie nam towarzyszyć długie miesiące

Red.: MR |Data publikacji: 2021-08-31

Materiały budowlane drożeją na całym świecie. Jest to efekt rosnących cen surowców, takich jak metale czy drewno.

Wzrost cen materiałów budowlanych w lipcu jest skokowy. Według danych GUSu w lipcu ceny w budownictwie wzrosły o 3,9 proc., jednak patrząc na podsumowanie od Polskich Składów Budowlanych widać, że ceny są wyższe o 8,3 proc. w stosunku do lipca 2020 r. Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreślają, że w danych opublikowanych przez PSB odbija się rzeczywista sytuacja cenowa na rynku budowlanym. To efekt zmian na rynkach światowych.

Na londyńskiej giełdzie Metal Exchange od listopada 2020 r. za tonę zbrojeń stalowych trzeba zapłacić o 200 dolarów więcej. Wysokie ceny utrzymają się prawdopodobnie do końca tego roku. Podobnie wygląda sytuacja na rynku drewna. W maju notowane były największe niedobory tego surowca, a obecnie wzrost cen drewna obserwowany jest na poziomie 15-30 proc. we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Dlatego w składach budowlanych rosną ceny produktów drewnopochodnych oraz tych zawierających metale.

Dużym problemem jest też niedobór polistyrenu, wykorzystywanego do produkcji styropianu. W związku z tym drożeją drastycznie produkty do wykonywania ociepleń budynków, ale i chemia budowlana. Ekonomiści zakładają, że czeka nas kolejna podwyżka.

Jacek Michalak, prezes Grupy Selena w rozmowie z Interią powiedział:

Reagujemy elastycznie, dostosowując naszą strategię do poszczególnych rynków. Musimy mieć na uwadze zarówno możliwość osiągania akceptowalnych dla nas marż, jak i zachowania określonych udziałów w rynku oraz utrzymania dotychczasowych klientów. Tym samym nie zawsze da się w pełni i szybko podnieść ceny produktów adekwatnie do zwyżek kosztów zakupu surowców. Rok odprężenia po pandemii okazuje się trudniejszy niż czas zamrożenia, popyt na chemię budowlaną jest spory, ale dostawy surowców problematyczne.

Oprócz wyższych cen surowca, rosną także koszty transportu, energii i pracy. Dlatego drożeją materiały budowlane i w efekcie budowa mieszkań staje się coraz bardziej kosztowna. Jednak analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewają się, że do końca tego roku sytuacja na rynku cen materiałów budowlanych powinna się ustabilizować.

Zobacz również

Weru stworzyło drzwiowego Tindera

Weru stworzyło drzwiowego Tindera

Niemiecka firma Weru stworzyła internetowy serwis, który działa na podobnej zasadzie, jak aplikacja randkowa Tinder. Użytkownicy mogą wybrać w niej pasujące do ich typu osobowości zdjęcia, na których podstawie proponowany jest później model drzwi wejściowych.

Alufactory inwestuje w produkcję aluminium

Alufactory inwestuje w produkcję aluminium

Alufactory kupiło i zainstalowało nową linię do produkcji ślusarki aluminiowej. Firma dotychczas specjalizowała się w obróbce metali.

Rekordowe wyniki w Norsk Hydro

Rekordowe wyniki w Norsk Hydro

Norsk Hydro poinformował o wynikach ze sprzedaży z trzeciego kwartału. Wyniki spółki były rekordowe, jednak rynek aluminium jest trudny.

1