Drożeje chemia budowlana, bo drakońsko rosną ceny surowców

Red.: MR |Data publikacji: 2021-04-06

Chemia budowlana, to kolejny sektor w branży stolarki otworowej, w którym notowany jest dynamiczny wzrost cen. Firmy dostarczające komponenty chemiczne zmuszone są do zmian cenników.

Ceny pian czy farb na początku roku wzrosły. Dostawcy komponentów chemicznych w marcu lub na początku kwietnia zdecydowali się na wprowadzenie podwyżek na swoje produkty na poziomie kilku procent (ok. 5-6 proc.). Jest to spowodowane, jak informują firmy, coraz droższymi cenami surowców do produkcji. Dodatkowo niektórych komponentów po prostu brakuje na rynku. Firmy nie zarabiają na tym, że podnoszą ceny, a rekompensują sobie wzrost kosztów. Wielkość marży pozostaje więc bez zmian.

Foto: Śnieżka

Jeden z większych producentów powłok ochronnych na świecie – firma Hempel poinformowała, że ceny komponentów do produkcji powłok znacząco wzrosły. Jeśli chodzi o zestawienie cen ze stycznia 2021 r. w stosunku do stycznia z poprzedniego roku, to podwyżki są na poziomie 60 proc. w Europie, 40 proc. w Północnej Ameryce i 20 proc. w Północnej Azji.

W Polsce wzrosły ceny niemal wszystkich komponentów, żywice poliestrowe stosowane w farbach proszkowych są droższe o ok. 45 proc. Z kolei żywice epoksydowe, także składnik farb, są droższe o 60 proc.

Producenci chemii informują, że wyższe ceny są spowodowane globalnym, dynamicznym wzrostem popytu na surowce oraz problemami logistycznymi. Cena transportu morskiego, który wymaga użycia kontenerów, jest wyższa nawet o 400 proc. w porównaniu z początkiem 2020 r. Te czynniki wpływają na zmniejszoną podaż surowców do produkcji na świecie i w efekcie duży wzrost cen farb, lakierów czy pian.

Zobacz również

Homag wyda niemal 100 mln euro na inwestycje, także w Polsce

Homag wyda niemal 100 mln euro na inwestycje, także w Polsce

Grupa Homag planuje w najbliższych latach inwestycje w Polsce i w Niemczech o wartości około  95 mln euro. To największy w historii firmy plan rozwoju.

Bas ze świetną końcówką roku

Bas ze świetną końcówką roku

Bas z Lublina podsumował, że w 2020 r. przychody ze sprzedaży były wyższe o 20 proc. Bieżący rok może być jednak wyzwaniem w działalności.

OFS 2021 Online z prestiżowymi partnerami i patronami

OFS 2021 Online z prestiżowymi partnerami i patronami

Ogólnopolskie Forum Stolarki 2021 Online odbędzie się już w przyszłym tygodniu! Polska branża stolarki spotka się w dniach 20-21 kwietnia na największym wydarzeniu w tym roku. Partnerem merytorycznym OFS został Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

1