Drożeje chemia budowlana, bo drakońsko rosną ceny surowców

Autor: |Data publikacji:

Chemia budowlana, to kolejny sektor w branży stolarki otworowej, w którym notowany jest dynamiczny wzrost cen. Firmy dostarczające komponenty chemiczne zmuszone są do zmian cenników.

Ceny pian czy farb na początku roku wzrosły. Dostawcy komponentów chemicznych w marcu lub na początku kwietnia zdecydowali się na wprowadzenie podwyżek na swoje produkty na poziomie kilku procent (ok. 5-6 proc.). Jest to spowodowane, jak informują firmy, coraz droższymi cenami surowców do produkcji. Dodatkowo niektórych komponentów po prostu brakuje na rynku. Firmy nie zarabiają na tym, że podnoszą ceny, a rekompensują sobie wzrost kosztów. Wielkość marży pozostaje więc bez zmian.

Foto: Śnieżka

Jeden z większych producentów powłok ochronnych na świecie – firma Hempel poinformowała, że ceny komponentów do produkcji powłok znacząco wzrosły. Jeśli chodzi o zestawienie cen ze stycznia 2021 r. w stosunku do stycznia z poprzedniego roku, to podwyżki są na poziomie 60 proc. w Europie, 40 proc. w Północnej Ameryce i 20 proc. w Północnej Azji.

W Polsce wzrosły ceny niemal wszystkich komponentów, żywice poliestrowe stosowane w farbach proszkowych są droższe o ok. 45 proc. Z kolei żywice epoksydowe, także składnik farb, są droższe o 60 proc.

Producenci chemii informują, że wyższe ceny są spowodowane globalnym, dynamicznym wzrostem popytu na surowce oraz problemami logistycznymi. Cena transportu morskiego, który wymaga użycia kontenerów, jest wyższa nawet o 400 proc. w porównaniu z początkiem 2020 r. Te czynniki wpływają na zmniejszoną podaż surowców do produkcji na świecie i w efekcie duży wzrost cen farb, lakierów czy pian.

Zobacz również

Czytaj grudniowe „Forum Branżowe” (12/2025)

Czytaj grudniowe „Forum Branżowe” (12/2025)

Gościem nowego wydania miesięcznika „Forum Branżowe” (12/2025) jest Michał Godlewski, założyciel i właściciel firmy Monolit.

Uroczystości pogrzebowe Leszka Gierszewskiego i ważny komunikat zarządu

Uroczystości pogrzebowe Leszka Gierszewskiego i ważny komunikat zarządu

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 4 grudnia 2025 roku w wieku 75 lat odszedł Leszek Gierszewski, założyciel i wieloletni prezes firmy Drutex. Urodzony w 1950 roku w Bytowie, ten wizjonerski przedsiębiorca zbudował od podstaw firmę, która dziś zatrudnia ponad 4 tysiące osób i eksportuje produkty na cały świat.

Ceny stolarki w sklepach PSB spadły

Ceny stolarki w sklepach PSB spadły

PSB podsumowało ceny w październiku. W tym miesiącu ceny stolarki budowlanej spadły o 2 proc. w stosunku do roku ubiegłego.