Drożeje aluminium, będą podwyżki na kształtowniki

Red.: |Data publikacji:

Cena aluminium w ciągu ostatniego roku wzrosła o kilkadziesiąt procent. Dostawcy systemów aluminiowych decydują się więc na wprowadzenie podwyżek.

Aluminium jest jednym z metali, którego cena od połowy zeszłego roku rosła z miesiąca na miesiąc. W maju 2020 roku za tonę surowca trzeba było zapłacić 1538 dol., miesiąc później 1617,25 dol. za tonę. Pod koniec stycznia cena doszła do 1976 dol. za tonę, ale już na początku marca aluminium było wyceniane na 2224 dol. To wycena surowca na giełdzie, ale wyższa jest także realna cena w tłoczni, średnio o 18 proc.

Foto: Hydro

Dostawcy systemów aluminiowych podejmują jeden po drugim decyzje, by wprowadzić nowe ceny na swoje produkty. Jak przyznają firmy, są one bardzo trudne, ale niezbędne, żeby sprzedaż była opłacalna. Cena surowca jest wysoka i odbija się także na wzroście kosztów produktu końcowego. Firmy decydują się na to, by od kwietnia lub od maja wprowadzić nowy cennik. Produkty mają być droższe do ok. 9 proc.

Jednak sytuacja na rynku metali jest dynamiczna. Producenci systemów aluminiowych informują swoich klientów, czyli producentów stolarki, że nie mogą zagwarantować tego, że nowe ceny utrzymają się w kolejnych kwartałach. Co oznacza, że możliwe są dalsze podwyżki.

Producenci kształtowników aluminiowych przyznają także, że oprócz tego, że cena metalu znacząco wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego, to wyższa jest także cena farby o ok. 7 proc. i przekładki termicznej. Część tych wyższych kosztów, jak deklarują systemodawcy, tymczasowo przejmują na siebie.

Zobacz również

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

1