W Poznaniu odbyła się 35. edycja Międzynarodowych Targów Drema. Wystawiali się dostawcy maszyn i urządzeń, instalacji, narzędzi, lakierów, materiałów ściernych oraz producenci elementów drewnianych.
Podobnie jak w latach ubiegłych najbardziej okazałe stoiska zajmowali dostawcy maszyn: InfoTec, ITA, SCM Group czy Homag. Zaskoczeniem natomiast było stoisko firmy Teknika. Miało nieco mniejszą powierzchnię niż w poprzednich latach, i co ciekawe, nie pokazano na nim maszyn. Jedynym prezentowanym urządzeniem był stojący nieruchomo robot, bardziej w roli dekoracyjnej niż użytkowej. Firma nie wysyłała zaproszeń na targi, a samo stoisko miało charakter zamknięty. Aby do niego się dostać należało przejść etap identyfikacji na recepcji. Kierownictwo firmy uznało, że pokazywanie maszyn na poznańskich targach jest zbędne, skoro już działa nowa ekspozycja w Warszawie. Targi stały się po prostu miejscem spotkań i rozmów z klientami, głównie już korzystającymi z maszyn Tekniki. Mimo braku zaproszeń na stoisku prawie cały czas było pełno gości.
Tegoroczna Drema odbywała się pod hasłem „Technologie jutra”, stąd na wielu stoiskach była widoczna automatyzacja i robotyzacja. Najczęściej prezentowano zestaw: centrum obróbcze CNC z robotem podającym, ale można było również obejrzeć roboty malujące oraz minirobota szlifującego. Felder Group pokazał robota zdejmującego pocięte elementy płyty z centrum obróbczo-tnącego. Poza tym firma promowała nowe rozwiązanie dla bezpieczeństwa. Każdego roku tysiące stolarzy na całym świecie doznaje obrażeń, a wielu podczas pracy na pilarce traci palce. Zabezpieczenie proponowane przez Felder ma zapobiegać takim wypadkom. Pilarka, wyposażona w specjalny czujnik, reaguje jeszcze przed kontaktem z dłonią, a piła chowa się pod blatem nie robiąc szkody człowiekowi.
W oczekiwaniu na kryzys?
Czwarta rewolucja przemysłowa nie jest możliwa bez kompleksowych systemów zarządzania zakładem produkcyjnym. Dlatego niezwykle bogaty wybór oprogramowania na targach drzewnych nie budzi już zdziwienia. Jednym z produktów nagrodzonych Złotym Medalem był system eNarzędziownia prezentowany przez ITA Tools. Każde narzędzie zaopatrzone w kod QR, po jego zeskanowaniu, trafia do zakładowej bazy danych. System pozwala na pełną kontrolę narzędzia od zakupu aż po złomowanie, m.in. otrzymywanie powiadomień o konieczności serwisu lub wymiany, co pomaga uniknąć nieplanowanych przestojów. Dostęp do programu jest możliwy z każdego urządzenia z przeglądarką internetową.
Branża drzewno-meblarska jest świadoma konieczności inwestowania w najnowsze technologie, aby utrzymać silną pozycję na rynku europejskim. Jednak, z drugiej strony słyszy się o ostrożności i wyczekiwaniu. Eksperci ostrzegają, że kilkuletni okres hossy zaczyna się kończyć, a dowodem ma być spowolnienie gospodarcze w Niemczech i innych krajach UE.
Oczekiwanie na dalszy rozwój sytuacji nie dotyczy już likwidowanego Stolbudu Włoszczowa. Na jednym ze stoisk oferowano do wyprzedaży maszyny z tej fabryki. Jak się dowiedzieliśmy, wszystkie zamówienia złożone przez klientów zakład już zrealizował. Obecnie trwa wyprzedaż magazynów oraz opróżnianie hal produkcyjnych. Najprawdopodobniej wkrótce będą w nich produkowane urządzenia elektroenergetyczne, sztandarowe wyroby spółki Koronea. O zakończeniu produkcji stolarki przez Stolbud pisaliśmy TUTAJ, a nasza analiza tego przypadku znajduje się w artykule: Stolbud Włoszczowa: analiza upadku producenta stolarki.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...