Dramatyczna sytuacja w branży drzewnej

Red.: |Data publikacji:

Przemysł drzewny mierzy się z ogromnymi problemami. Branża mówi nawet o dramatycznej sytuacji. Firmy apelują do premiera o działanie.

W tym roku drastycznie wzrosły średnie ceny drewna, co jest efektem decyzji podjętej przez Lasy Państwowe. Informują o tym organizacje skupiające firmy branży drzewnej, meblarskiej, a także stolarki otworowej. Przygotowały one list otwarty skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym apelują o działanie. Chodzi przede wszystkim o zmianę zasad sprzedaży drewna prowadzonej przez Lasy Państwowe. Organizacje odnoszą się głównie do najnowszej decyzji Lasów Państwowych z 21 września.

W liście do premiera wskazują, że są to:

zmiany do kryteriów, parametrów i sposobu wartościowania ofert zakupu drewna na 2023 rok, których skutkiem będzie kolejny znaczący wzrost cen bazowych drewna. Ceny wyjściowe według nowego algorytmu wzrosną o 40 proc., co przełoży się na wzrost kosztów zakupu drewna o co najmniej 50-60 proc.!

Branża informuje, że już obecnie firmy borykają się z ogromnymi wzrostami cen drewna oraz energii. Kolejna podwyżka wprowadzona przez Lasy Państwowe dla wieloletnich klientów może spowodować kryzys w branży drzewnej i utratę ok. 100 tys. stanowisk pracy. Jak tłumaczą organizacje, polityka Lasów Państwowych prowadzi do sytuacji, w której płyty drewnopochodne w naszym kraju są droższe od importowanych, a deski kupowane za granicą są tańsze niż surowe drewno kupowane w Lasach Państwowych przez tartaki.

 

Przedstawiciele branży rozmawiali w ostatnich miesiącach z Lasami Państwowymi, a także były próby kontaktu z Kancelarią Premiera Rady Ministrów, Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Jednak próby zakończyły się fiaskiem, organizacje podsumowują efekt tych działań na końcu listu:

Nasze merytoryczne postulaty zostały w zasadzie całkowicie zignorowane, a wspomniane instytucje rządowe nie chciały nawet odpowiedzieć na nasze prośby o spotkanie. Jedynie Rada Dialogu Społecznego w Uchwale nr 110 z 30. marca wskazała na pilną konieczność modyfikacji zasad sprzedaży drewna i zwiększenia puli drewna dla przemysłu w Polsce, na co instytucje rządowe w żaden sposób nie odpowiedziały.

Organizacje, które podpisały apel do Premiera Mateusza Morawieckiego.

List otwarty do Premiera przygotowały: Stowarzyszenie Papierników Polskich (SPP), Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce (SPPDwP), Polski Komitet Narodowy EPAL (PKN EPAL), Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli (OIGPM), Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego (PIGPD), Związek Polskie Okna i Drzwi (POiD), Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego (SPT), Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna, Zespół Roboczy przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego (OZPPD).

Zobacz również

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Inwido podsumowało pierwszy kwartał, spółka odnotowała 14-procentowy spadek w sprzedaży. Jednak spółka widzi pozytywne sygnały na rynku.

1