W ciągu półtora miesiąca od startu programu „Czyste powietrze” wpłynęło ponad 10 tysięcy wniosków. Największe dotacje m. in. na wymianę okien i drzwi, rząd ma przeznaczyć dla najuboższych właścicieli domów jednorodzinnych. Mogą liczyć nawet na 90 procent dopłaty do inwestycji. Niestety, w programie nic nie wspomina się o osłonach okiennych.
Program „Czyste powietrze” to jeden z elementów walki ze smogiem, którą zapowiedział rząd. W ramach walki z zanieczyszczeniem wprowadzanym do atmosfery przez domy jednorodzinne dofinansowane będą modernizacje urządzeń grzewczych oraz termomodernizacje, w tym wymiana stolarki. Dotacji i pożyczek udzielają Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
Nabór wniosków do rozpoczął się 19 września. Zainteresowanie dotacjami jest bardzo duże. Jak poinformował 6 listopada w TVP minister środowiska Henryk Kowalczyk, już ponad 10 tysięcy wniosków wpłynęło do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oprócz tego na stronach funduszy zarejestrowało się ponad 50 tysięcy osób, z których większość prawdopodobnie również zgłosi wnioski o dofinansowanie.
Dotacje do wymiany okien, drzwi i bram garażowych
Program jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Szczególne korzystne warunki mają uzyskać osoby, tzw. ubogie energetycznie czyli, te których nie stać na ogrzanie domu do komfortowej temperatury. O największą dotacje – do 90 procent kosztów inwestycji, mogą starać się gospodarstwa domowe o miesięcznym dochodzie poniżej 600 złotych na jedną osobę. Takie wsparcie będą mogły uzupełnić o pożyczkę do pełnej wartości inwestycji.
Dofinansowaniu podlega innymi wymiana stolarki zewnętrznej: okien i drzwi balkonowych, okien dachowych, nieotwieranych powierzchni przeszklonych, drzwi zewnętrznych i bram garażowych. Co więcej, za te pieniądze można wykonać także audyt energetyczny budynku, projekt termomodernizacji oraz analizę wpływu inwestycji na środowisko naturalne.
Program „Czyste powietrze” powinien mieć bardzo pozytywny wpływ na sprzedaż energooszczędnej stolarki na polskim rynku. Z pewnością sprzedawcy mogą spodziewać się zwiększonego zainteresowania oknami, drzwiami i bramami garażowymi o podwyższonych parametrach termicznych. Co ważne: wysoka kwota dofinansowania stwarza możliwość wymiany stolarki najuboższym właścicielom domów, którzy inwestycję rozkładali na wiele lat lub w ogóle jej nie planowali.
Niestety, w programie nic nie wspomina się o osłonach okiennych. Jak wiadomo, okna w domach energooszczędnych wymagają dodatkowej zewnętrznej ochrony przed przegrzaniem latem oraz utratą ciepła zimą. W naszym klimacie najlepiej sprawdzają się pod tym względem rolety zewnętrzne. Dlatego też dziwić może brak choćby wzmianki o nich w przepisach wykonawczych programu, który ma na celu efektywne zarządzanie energią domów jednorodzinnych.
Zobacz również
Bajkowy zamek Ludwika Bawarskiego został odnowiony
W słynnym bawarskim zamku Neuschwanstein właśnie zakończono renowację. Prace objęły 664 okna i drzwi zewnętrzne, 5450 mkw. powierzchni ścian renowacji i 2329 zabytkowych obiektów.
Pierwsza rocznica śmierci Roberta Klosa
17 sierpnia mija równy rok od śmierci założyciela miesięcznika "Forum Branżowe" oraz Centrum Analiz Branżowych - Roberta Klosa.
Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Madziar
Pogrzeb odbędzie się w piątek 8 września o godz. 14.00. Parafia rzymskokatolicka św. Stanisława Biskupa Męczennika ul. Mińska 34, 05-332...