Arbonia sprzedaje dywizję okien i Dobroplast!

Red.: PG |Data publikacji: 2021-01-05

Arbonia zdecydowała się przyjąć ofertę duńskiej grupy Dovista i sprzedać swoje firmy z dywizji okien: Dobroplast, EgoKiefer, Slovaktual i Wertbau. Szwajcarzy chcą się skupić na rozwoju pozostałych dywizji grupy.

Grupa Dovista, czyli wkrótce nowy właściciel m.in. Dobroplastu należy do duńskiego VKR Holding (m.in. Velux, Altaterra).  Dovista produkuje i sprzedaje okna i drzwi zewnętrzne, głównie na rynki skandynawskie, ma też silną pozycję w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zakłady produkcyjne znajdują się w Danii, na Litwie, w Norwegii, Polsce i Szwecji.

Arbonia AG, siedziba główna
Siedziba spółki Arbonia AG w Arbon w Szwajcarii.

W 2015 roku Arbonia rozpoczęła kompleksowy proces restrukturyzacji w swojej dywizji okiennej. Przed rozpoczęciem restrukturyzacji dywizja ta generowała ujemne EBITDA. W latach 2015-2020 zainwestowano w związku z tym około 100 mln franków szwajcarskich w nowe moce produkcyjne (w tym w zakup niemieckiego producenta Wertbau w 2015 r.) oraz w modernizację i automatyzację produkcji. Według prognoz w 2020 roku dywizja okien ma ostatecznie osiągnąć zysk EBITDA na poziomie ok 40 mln franków szwajcarskich.     

Jak czytamy w informacji nadesłanej przez Arbonię, marki Dobroplast, EgoKiefer, Slovaktual i Wertbau zostaną zachowane, a umowy o pracę z ok. 2,5 tys. pracownikami mają być przeniesione bez zmian.

Środki wpływające do Arbonii z transakcji oraz przejęcia przez kupującego zadłużenia finansowego wyniosą około 350 mln franków szwajcarskich. Transakcja wymaga niezbędnej zgody właściwych organów ds. ochrony konkurencji. Kontrakt ma zostać sfinalizowany w drugim kwartale 2021 roku.

Zobacz również

Fimtec wyśle do Kornic nową generację maszyn

Fimtec wyśle do Kornic nową generację maszyn

Jak poinformowali nas przedstawiciele Fimtec Polska, firma podpisała kontrakt na dostarczenie do Eko-Okien pięciu robotów najnowszej generacji. Dostawca maszyn do produkcji stolarki i obróbki stali zalicza ubiegły rok do udanych pod względem przychodów.

Belgia ważnym rynkiem eksportowym polskiej stolarki

Belgia ważnym rynkiem eksportowym polskiej stolarki

Belgia jest czwartym co do wielkości rynkiem eksportowym dla polskiej stolarki. Jakie produkty są tutaj popularne? Jak tutejszy rynek radził sobie w pandemicznym 2020 roku? Dlaczego błędem jest wrzucanie rynków Beneluksu do jednego worka? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w szóstym odcinku podcastu “Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”.

Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Ruszyła właśnie platforma e-budownictwo, za pomocą której można złożyć elektronicznie  dokumenty związane z pracami budowlanymi.

1