Arbonia sprzedaje dywizję okien i Dobroplast!

Red.: |Data publikacji:

Arbonia zdecydowała się przyjąć ofertę duńskiej grupy Dovista i sprzedać swoje firmy z dywizji okien: Dobroplast, EgoKiefer, Slovaktual i Wertbau. Szwajcarzy chcą się skupić na rozwoju pozostałych dywizji grupy.

Grupa Dovista, czyli wkrótce nowy właściciel m.in. Dobroplastu należy do duńskiego VKR Holding (m.in. Velux, Altaterra).  Dovista produkuje i sprzedaje okna i drzwi zewnętrzne, głównie na rynki skandynawskie, ma też silną pozycję w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zakłady produkcyjne znajdują się w Danii, na Litwie, w Norwegii, Polsce i Szwecji.

Arbonia AG, siedziba główna
Siedziba spółki Arbonia AG w Arbon w Szwajcarii.

W 2015 roku Arbonia rozpoczęła kompleksowy proces restrukturyzacji w swojej dywizji okiennej. Przed rozpoczęciem restrukturyzacji dywizja ta generowała ujemne EBITDA. W latach 2015-2020 zainwestowano w związku z tym około 100 mln franków szwajcarskich w nowe moce produkcyjne (w tym w zakup niemieckiego producenta Wertbau w 2015 r.) oraz w modernizację i automatyzację produkcji. Według prognoz w 2020 roku dywizja okien ma ostatecznie osiągnąć zysk EBITDA na poziomie ok 40 mln franków szwajcarskich.     

Jak czytamy w informacji nadesłanej przez Arbonię, marki Dobroplast, EgoKiefer, Slovaktual i Wertbau zostaną zachowane, a umowy o pracę z ok. 2,5 tys. pracownikami mają być przeniesione bez zmian.

Środki wpływające do Arbonii z transakcji oraz przejęcia przez kupującego zadłużenia finansowego wyniosą około 350 mln franków szwajcarskich. Transakcja wymaga niezbędnej zgody właściwych organów ds. ochrony konkurencji. Kontrakt ma zostać sfinalizowany w drugim kwartale 2021 roku.

Zobacz również

Nie tylko w Polsce pogarsza się sytuacja firm budowlanych

Nie tylko w Polsce pogarsza się sytuacja firm budowlanych

Choć koniunktura w lipcu była na zbliżonym poziomie do czerwca, najwyższy pesymizm panuje w Polsce wśród firm budowlanych. W Niemczech z kolei odnotowywana jest fala rezygnacji z wielu projektów budowlanych.

Wzmocnienia wciąż na fali, choć z mniejszą rentownością

Wzmocnienia wciąż na fali, choć z mniejszą rentownością

MFO, producent wzmocnień stalowych, odnotował w I półroczu br. wyraźny wzrost przychodów. Zmniejszył się natomiast wypracowany zysk netto.

Vivento zbudowało halę produkcyjną i planuje nowy magazyn

Vivento zbudowało halę produkcyjną i planuje nowy magazyn

Vivento zbudował nowa halę produkcyjną, Firma planuje także kolejna inwestycję i chce zbudować magazyn wyrobów gotowych.

1