Arbonia sprzedaje dywizję okien i Dobroplast!

Red.: PG |Data publikacji: 2021-01-05

Arbonia zdecydowała się przyjąć ofertę duńskiej grupy Dovista i sprzedać swoje firmy z dywizji okien: Dobroplast, EgoKiefer, Slovaktual i Wertbau. Szwajcarzy chcą się skupić na rozwoju pozostałych dywizji grupy.

Grupa Dovista, czyli wkrótce nowy właściciel m.in. Dobroplastu należy do duńskiego VKR Holding (m.in. Velux, Altaterra).  Dovista produkuje i sprzedaje okna i drzwi zewnętrzne, głównie na rynki skandynawskie, ma też silną pozycję w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zakłady produkcyjne znajdują się w Danii, na Litwie, w Norwegii, Polsce i Szwecji.

Arbonia AG, siedziba główna
Siedziba spółki Arbonia AG w Arbon w Szwajcarii.

W 2015 roku Arbonia rozpoczęła kompleksowy proces restrukturyzacji w swojej dywizji okiennej. Przed rozpoczęciem restrukturyzacji dywizja ta generowała ujemne EBITDA. W latach 2015-2020 zainwestowano w związku z tym około 100 mln franków szwajcarskich w nowe moce produkcyjne (w tym w zakup niemieckiego producenta Wertbau w 2015 r.) oraz w modernizację i automatyzację produkcji. Według prognoz w 2020 roku dywizja okien ma ostatecznie osiągnąć zysk EBITDA na poziomie ok 40 mln franków szwajcarskich.     

Jak czytamy w informacji nadesłanej przez Arbonię, marki Dobroplast, EgoKiefer, Slovaktual i Wertbau zostaną zachowane, a umowy o pracę z ok. 2,5 tys. pracownikami mają być przeniesione bez zmian.

Środki wpływające do Arbonii z transakcji oraz przejęcia przez kupującego zadłużenia finansowego wyniosą około 350 mln franków szwajcarskich. Transakcja wymaga niezbędnej zgody właściwych organów ds. ochrony konkurencji. Kontrakt ma zostać sfinalizowany w drugim kwartale 2021 roku.

Zobacz również

Alufactory inwestuje w produkcję aluminium

Alufactory inwestuje w produkcję aluminium

Alufactory kupiło i zainstalowało nową linię do produkcji ślusarki aluminiowej. Firma dotychczas specjalizowała się w obróbce metali.

Rekordowe wyniki w Norsk Hydro

Rekordowe wyniki w Norsk Hydro

Norsk Hydro poinformował o wynikach ze sprzedaży z trzeciego kwartału. Wyniki spółki były rekordowe, jednak rynek aluminium jest trudny.

Szanse dla polskich producentów w Norwegii

Szanse dla polskich producentów w Norwegii

PAIH zachęca do aktywności polskich firm w Norwegii. Rynek budowlany będzie tam rósł, szczególnie segment remontowy.

1