Dobre wieści dla producentów stolarki: powstaje coraz więcej mieszkań

Red.: |Data publikacji:

W okresie od stycznia do listopada 2021 roku w Polsce oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w analogicznym okresie roku 2020. Największe wzrosty odnotowano wśród inwestorów indywidualnych a niewielkie spadki wśród deweloperów.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w analizowanym okresie do użytkowania oddano 208,4 tys. mieszkań – to o 5,3 proc. więcej niż przed rokiem. Deweloperzy oddali 125,6 tys. lokali – to o 2 proc. mniej niż w okresie od stycznia do listopada 2020 roku. Największy wzrost odnotowano w przypadku inwestorów indywidualnych – wyniósł on aż 18,8 proc., co przełożyło się na 78,6 tys. mieszkań. Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych w analizowanym okresie wyniosła 19,3 mln mkw. – o 10,3 proc. więcej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania osiągnęła wartość 92,8 mkw.

Dla producentów okien dobrą wiadomością będzie fakt, że w okresie styczeń-listopad 2021 roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 307,9 tys. mieszkań. W tym przypadku mamy wzrost aż o 27,5 proc.! W przypadku deweloperów, którzy otrzymali pozwolenia na 189,5 tys. mieszkań jest to wzrost o 24,6 proc., natomiast w przypadku klientów indywidualnych odnotowano wzrost o 29,2 proc. (114,9 tys. mieszkań). Duże wzrosty odnotowano też w rozpoczętych budowach (260,1 tys. mieszkań, wzrost o 25,8 proc.).

Dobre wiadomości płyną też z rynku budowlanego w Niemczech, który jest dla polskiej branży stolarki otworowej największym pod względem eksportu. W okresie od stycznia do października 2021 r. wydano o 4,2 proc. więcej pozwoleń na budowę mieszkań niż w analogicznym okresie roku 2020.

Więcej na temat rynku budowlanego rozmawiamy w 16. odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”:

Zobacz również

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Firmy prowadzące działalność w Ukrainie notują wzrost popytu. Polskie firmy planują także tam inwestycje.

Nietrafiona inwestycja producenta okien?

Nietrafiona inwestycja producenta okien?

Jedną z inwestycji firmy Eko-Okna był zakup akcji Rafako - producenta kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki.

Targi Fastener Poland już za 3 tygodnie

Targi Fastener Poland już za 3 tygodnie

Tematem przewodnim targów Fastener Poland będzie ekologia. Odbędą się 18-19 października 2023 w EXPO Kraków.

1