Dobre perspektywy wzrostu dla rynku farb

Autor: |Data publikacji:

Rynek pigmentów i wypełniaczy do farb obecnie mocno się rozwija, perspektywy również są obiecujące. Z kolei segment powłok dla budownictwa stanowi niemal 50 proc. rynku wypełniaczy.

Światowy rynek wypełniaczy i pigmentów mocno rośnie, mimo zahamowań spowodowanych pandemią i wielu innych wyzwań ekonomicznych. Jego wartość w 2022 r. szacowana była na 3 mld euro. W skład wypełniaczy wchodzą przede wszystkim węglan wapnia, kaolin i talk. Eksperci oceniają, że powrót do poziomu sprzed pandemii nastąpi dość szybko. Już w 2027 r. wartość rynku szacowana jest na 3,65 mld euro i ok. 4 mld euro w 2030 r. Większy jest rynek pigmentów, w 2022 roku jego wartość wyniosła 25,4 mld euro. Analitycy prognozują, że już w 2028 r. segment wart będzie aż 41,7 mld euro.

Najważniejszym rynkiem dla branży pigmentów i wypełniaczy jest sektor budowlany z 44-procentowym udziałem. Ogólna jego wartość wyceniana została na 1,32 mld euro w 2022 r. i  według ekspertów ma urosnąć do 1,8 mld euro w 2027 r.

Na rozwój rynku pigmentów ogromny wpływ mają trendy we wzornictwie, to odbiorca końcowy decyduje o tym, jaki kolor ma produkt. Obecnie coraz większe znaczenie klienci przykładają do estetyki materiałów budowlanych i doceniają kolory, np. odcienie metaliczne. Wygląd czasami przeważa nad właściwościami technicznymi, np. odpornością na korozję czy promienie UV. To właśnie estetyka będzie głównym motorem napędzającym rynek pigmentów w najbliższych latach.

W przyszłości analitycy spodziewają się, że rozwój produktów będzie szedł m.in. w kierunku wykorzystania cech przewodzących farb, by generować energię elektryczną. Dotyczy to produktów do użytku zewnętrznego.
Dane zebrał European Coatings na podstawie informacji od agencji badawczych: Transparency Market Research, IMARC Group i Fact.MR.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".