Niemiecka firma badawcza B+L Markdaten przedstawiła prognozę dotyczącą rynku budowlanego do 2022 r. Polska powinna być jednym z nielicznych europejskich rynków, w których można spodziewać się wzrostu liczby ukończonych mieszkań.
Wolumen produkcji budowlanej w latach 2012-2018 zwiększył się na większości światowych rynków. Jedynie Europa Wschodni (w tym Polska) zaliczyła w tym okresie spadki, które wyniosły 0,3 proc. co przełożyło się na kwotę 5 miliardów euro straty.
Jednak prognozy na lata 2019-2024 są bardzo optymistyczne. Europa Wschodnia według B+L Markdaten powinna mieć wzrost produkcji budowlanej na poziomie 1,6 proc. co przełoży się kwotowo na dodatkowe 21 mld euro. Rynek ten wyprzedzi w średnim wskaźniku średniego wzrostu m.in. Europę Zachodnią oraz Państwa NAFTA. Liderem w tym okresie będzie oczywiście region Azji i Pacyfiku. Wzrost o 3,4 proc., czyli o 553 mld euro. Dla porównania, całkowita wartość rynków Europy Wschodniej oraz Ameryki Łacińskiej wyniosła w 2018 r. 514 mld euro.
Niemiecka firma badawcza uwzględniła w swoim raporcie również poszczególne kraje europejskie. Według niej nadal będzie się zmniejszać liczba ukończonych mieszkań w Rosji – w 2022 roku spadnie ona o 100 tys. Ogromne załamanie na rynku budowlanym szykuje się w Turcji – po rekordowym 2018 r., w którym do użytku oddano 870 tys. mieszkań, w 2022 r. liczba ta spadnie według prognoz niemal o połowę! Niewielkie spadki powinny dotyczyć również Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Holandii, Szwajcarii i Austrii.
Polska okazuje się być jednym z nielicznych rynków, w których przewidywany jest wzrost liczby oddawanych do użytku mieszkań. Według szacunków liczba ta ma wzrosnąć w 2022 r. do 192 tys. Co jednak ważne, 2020 i 2021 r. ma oznaczać niewielkie spadki względem 2019 r. Wzrosty przewidywane są również w Rumunii, a podobny poziom oddawanych do użytku mieszkań jak dotychczas powinien się utrzymać we Francji.
Powyższe dane zostały zaprezentowane publicznie podczas konferencji Rosenheimer Fenstertage 2019. Więcej na jej temat pisaliśmy TUTAJ.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".