Dobra koniunktura w Niemczech

Red.: |Data publikacji:

Jak wynika z danych niemieckiej firmy badawczej, pierwsze półrocze 2021 roku było bardzo udane zarówno dla tamtejszych producentów okien jak i osłon. Niektóre przedsiębiorstwa odnotowały kilkudziesięcioprocentowe wzrosty.

Mimo chwilowych trudności niemiecka branża stolarki dobrze poradziła sobie w 2020 roku. Choć przewidywania ekspertów w połowie ubiegłego sezonu były pesymistyczne i mówiło się o zakończeniu trwającej dekadę koniunktury, nasi zachodni sąsiedzi zakończyli ubiegły rok na plusie (szczegóły).

Ten rok zapowiada się jeszcze lepiej. Według danych zebranych przez firmę Branchenradar.com niemieccy producenci okien odnotowali w I półroczu średni wzrost sprzedaży na poziomie ok. 17 proc. w porównaniu do okresu styczeń-czerwiec 2020 roku. Analitycy podkreślają, że niektóre firmy miały wzrost przychodów nawet o 40 proc.

Podobne nastroje panują wśród niemieckich producentów osłon – w przypadku tego segmentu wzrost sprzedaży w pierwszej połowie tego sezonu wyniósł średnio 14 proc. W obu przypadkach źródłem wzrostów było zarówno nowe budownictwo oraz remonty. Eksperci wskazują też, że dużą część tych wzrostów to również efekt wzrostu cen na rynku.

Według prognoz średni wzrost sprzedaży okien i osłon do końca roku powinien wynieść ok 12. Proc. względem roku 2020. Przewidywane jest też przyspieszenie wzrostu cen w drugiej połowie roku. Pod względem popytu oba rynki powinny rosnąć szybciej niż w ostatnim czasie.

 

Zobacz również

Nie tylko w Polsce pogarsza się sytuacja firm budowlanych

Nie tylko w Polsce pogarsza się sytuacja firm budowlanych

Choć koniunktura w lipcu była na zbliżonym poziomie do czerwca, najwyższy pesymizm panuje w Polsce wśród firm budowlanych. W Niemczech z kolei odnotowywana jest fala rezygnacji z wielu projektów budowlanych.

Wzmocnienia wciąż na fali, choć z mniejszą rentownością

Wzmocnienia wciąż na fali, choć z mniejszą rentownością

MFO, producent wzmocnień stalowych, odnotował w I półroczu br. wyraźny wzrost przychodów. Zmniejszył się natomiast wypracowany zysk netto.

Vivento zbudowało halę produkcyjną i planuje nowy magazyn

Vivento zbudowało halę produkcyjną i planuje nowy magazyn

Vivento zbudował nowa halę produkcyjną, Firma planuje także kolejna inwestycję i chce zbudować magazyn wyrobów gotowych.

1