Dobra koniunktura w Niemczech

Red.: PG |Data publikacji: 2021-09-09

Jak wynika z danych niemieckiej firmy badawczej, pierwsze półrocze 2021 roku było bardzo udane zarówno dla tamtejszych producentów okien jak i osłon. Niektóre przedsiębiorstwa odnotowały kilkudziesięcioprocentowe wzrosty.

Mimo chwilowych trudności niemiecka branża stolarki dobrze poradziła sobie w 2020 roku. Choć przewidywania ekspertów w połowie ubiegłego sezonu były pesymistyczne i mówiło się o zakończeniu trwającej dekadę koniunktury, nasi zachodni sąsiedzi zakończyli ubiegły rok na plusie (szczegóły).

Ten rok zapowiada się jeszcze lepiej. Według danych zebranych przez firmę Branchenradar.com niemieccy producenci okien odnotowali w I półroczu średni wzrost sprzedaży na poziomie ok. 17 proc. w porównaniu do okresu styczeń-czerwiec 2020 roku. Analitycy podkreślają, że niektóre firmy miały wzrost przychodów nawet o 40 proc.

Podobne nastroje panują wśród niemieckich producentów osłon – w przypadku tego segmentu wzrost sprzedaży w pierwszej połowie tego sezonu wyniósł średnio 14 proc. W obu przypadkach źródłem wzrostów było zarówno nowe budownictwo oraz remonty. Eksperci wskazują też, że dużą część tych wzrostów to również efekt wzrostu cen na rynku.

Według prognoz średni wzrost sprzedaży okien i osłon do końca roku powinien wynieść ok 12. Proc. względem roku 2020. Przewidywane jest też przyspieszenie wzrostu cen w drugiej połowie roku. Pod względem popytu oba rynki powinny rosnąć szybciej niż w ostatnim czasie.

 

Zobacz również

Firmy inwestują w automatyzację produkcji

Firmy inwestują w automatyzację produkcji

Lisec w sierpniu tego roku zebrał zamówienia o wartości 34,5 mln euro. Jest to najwyższy wynik w historii firmy. Wyniki są świetne m.in. dzięki klientom z Polski.

Zabraknie montażystów?

Zabraknie montażystów?

Ekipy montażowe nie narzekają na brak pracy, wzrost cen stolarki nie wpłynął negatywnie na popyt, nie spowodował przestojów, a kalendarze na najbliższy czas są zapełnione. Czy ekipy montażowe są przygotowane na wielką falę renowacji budynków?

Amex-Bączek z jednym z najlepszych okresów w historii firmy

Amex-Bączek z jednym z najlepszych okresów w historii firmy

Amex-Bączek odnotował kilkunastoporocentowy wzrost sprzedaży w pierwszym półroczu. Firma planuje także inwestycję w moce produkcyjne.

1