Niemiecka branża stolarki jednak będzie na plusie

Red.: |Data publikacji:

Podczas konferencji „Statystyka i rynek” Związku Okien i Fasad podano zaktualizowaną prognozę na 2020 r. dla niemieckiego rynku okien. Gdy jeszcze w maju analitycy przewidywali 5,5 proc. spadek, tak obecnie już mowa jest o 0,5 proc. wzrostu.  Przewiduje się też wzrost na rynku drzwi zewnętrznych

Według nowych danych podanych przez Verband Fenster + Fassade (VFF) do końca roku w Niemczech wyprodukowanych zostanie 14,8 mln jednostek okiennych. Oznaczać to będzie wzrost o pół procenta względem roku ubiegłego, co jest znaczną poprawą względem prognozy z maja 2020 r. Wówczas eksperci z VFF przewidywali spory, bo aż 5,5 proc. spadek względem 2019 r.

Produkcja okien w latach 2011-2021 w mln jednostek okiennych (źródło: VFF)

Dość optymistyczne są również przewidywania względem roku 2021, które nie zakładają załamania na rynku. Analitycy przewidują niewielki spadek na rynku wynoszący 0,6 proc. – Obawy względem skutków pandemii koronawirusa na dzień dzisiejszy nie wystąpiły. Wystąpiły jednak zmiany w poszczególnych segmentach – powiedział Frank Lande, dyrektor zarządzający VFF.

Dobre wiadomości płyną też z niemieckiego rynku drzwi zewnętrznych. W poprzedniej prognozie przewidywano spadek w wysokości 4 proc., jednak jesienna aktualizacja przyniosła bardzo pozytywną wiadomość – przewidywany wzrost wyniesie 1,3 proc., co przełoży się na produkcję 1,48 mln sztuk drzwi. Również przewidywania przyszłoroczne brzmią bardzo pozytywnie. Zakładany jest w 2021 r. wzrost o 1,2 proc.

Według danych VFF rynek okien w budownictwie mieszkaniowym wzrośnie o 2,2 proc. w 2020 r., podczas gdy rynek okien w budownictwie niemieszkaniowym spadnie o 2,6 proc. Rozbieżność ma być  jeszcze wyraźniejsza w 2021 r. Przy oczekiwanym wzroście o 3,3 proc. w budownictwie mieszkaniowym, spadek w budownictwie niemieszkaniowy szacowany jest aż na 8,1 proc.

Duże spadki w budownictwie nie mieszkaniowym znajdą swoje odzwierciedlenie w zmniejszającym się udziale okien stalowych w porównaniu z pozostałymi materiałami. Na rynek duży wpływ będą miały niskie stopy procentowe, mniejsza liczba inwestycji komercyjnych w związku z pandemią, wysoki popyt na mieszkania, duży skok pozwoleń na budowę oraz renowacje budynków związane z poprawą energetyki budynków, wsparte licznymi programami finansowania.  

Powyższe dane znajdą się w wydanym przez VFF badaniu runku okien i drzwi zewnętrznych. Ma się okno ukazać na rynku najpóźniej do 6 listopada, a jego cena wyniesie 1155 euro. Na rynku dostępne jest również polsko- i anglojęzyczne, znacznie szersze badanie, uwzględniające cały rynek europejski w 2020 r., wraz z prognozą na przyszły rok (uwzględniającą wpływ pandemii), przygotowane przez Centrum Analiz Branżowych. Szczegóły dotyczące raportu zatytułowanego „Europejski rynek okien i drzwi, edycja 2020” dostępny jest TUTAJ.

Zobacz również

Webinar Koalicji Termomodernizacji już dziś o 10:30

Webinar Koalicji Termomodernizacji już dziś o 10:30

W związku z pogarszającą się koniunkturą w branży stolarki firmy muszą poszukiwać nowych możliwości zdobycia klientów. Jedną z nich jest powstająca właśnie Koalicja Termomodernizacji, o której opowiemy podczas dzisiejszego webinarium, które rozpocznie się o godz. 10:30.

Press Glass gigantem wśród inwestorów zagranicznych

Press Glass gigantem wśród inwestorów zagranicznych

Press Glass to jeden z największych inwestorów zagranicznych. Firma należy do czołowych inwestorów w krajach Europy Środkowo Wschodniej.

Październik był kiepski dla okien i dla drzwi

Październik był kiepski dla okien i dla drzwi

Najnowszy Biuletyn Kwartalny Stolarki, opracowany przez CAB po III kwartale br., przynosi informacje o dobrych wynikach produkcji i eksportu okien w naszym kraju. Pokazuje też dużo gorsze wyniki segmentu drzwi.

1