Jakość okien jest regularnie sprawdzana przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Informacje o najnowszych wynikach testów można przeczytać w opublikowanym właśnie raporcie.
W raporcie pt.: „Jakość wyrobów budowlanych dostępnych na polskim rynku w latach 2016-2020” przeczytamy między innymi o tym, jak prezentuje się jakość stolarki budowlanej w Polsce. Przebadane zostały drzwi zewnętrzne i wewnętrzne oraz okna pionowe i dachowe. Liczba próbek była stosunkowo niewielka, wynosiła od 2 do 8 rocznie, w sumie przetestowane zostały 22 produkty. Sprawdzane były właściwości użytkowe wyrobu i weryfikowane z deklarowanymi cechami przez producenta. W przypadku stolarki cechy, które najczęściej nie zostały spełnione, to wodoszczelność, odporność ogniowa i wartość współczynnika przenikania ciepła (cecha niespełniona w większości przypadków).
Jakość materiałów budowlanych, w tym okien i drzwi regularnie sprawdzają Wojewódzkie Inspektoraty Nadzoru Budowlanego. Te dane zbiera następnie Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, a wyniki są potem publikowane na stronie www.gunb.gov.pl/probki. Najnowszy raport, który przygotowany został przez Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa pokazuje dane na dzień 15 września 2021 r.
Współczynnik izolacyjności termicznej jest parametrem, którego wysokość określają przepisy budowlane. Najnowsze wymogi obowiązują od stycznia 2021 r. Okna powinny mieć współczynnik nie większy niż 0,9 W/m2K, a drzwi 1,3 W/m2K. Z kolei w budynkach remontowanych inwestorzy mogą otrzymać wsparcie finansowe z programu Czyste Powietrze, gdy stolarka również spełni określone wymogi izolacyjności termicznej.
Pojawiają się sygnały z rynku, że zdarzają się sytuacje, w których producenci deklarują wysokie parametry termiczne na produkty, które oferowane są od wielu lat i w związku z tym nie spełniłyby aktualnych wymogów np. w programie Czyste Powietrze. Ponoć niektóre firmy z powodów marketingowych zaniżają współczynnik termiczny w deklaracji właściwości użytkowych, jednocześnie odmawiają zaprezentowania badań, na podstawie których uzyskali określony parametr. Wygląda na to, że ten proceder potwierdzają przeprowadzane przez nadzór budowlany testy, których wyniki właśnie zostały zaprezentowane. Jednak uczciwe firmy zauważają, że próbki do badań z rynku powinny być pobierane znacznie częściej, niż zaledwie kilka na rok. Zawyżone współczynniki termiczne deklarują nie tylko producenci okien i drzwi ale i bram.
Tagi
badanie okienGUNBizolacja termicznaparametry stolarkiZwiązek Pracodawców – Producentów Materiałów dla BudownictwaZobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".