Deceuninck skończył trudny rok z zyskiem

Red.: |Data publikacji:

Deceuninck podliczył rok pod względem handlowym. Spółce udało się wypracować dobry wynik operacyjny, mimo spadku wolumenu sprzedaży.

Deceuninck, dostawca systemów z PCW do stolarki otworowej, podsumował rok 2023. W tym okresie przychody wyniosły 866,1 mln euro w porównaniu do 974,1 mln, co oznacza spadek o 11 proc. Natomiast skorygowany wynik EBITDA to 117,9 w stosunku do 102,3, co oznacza wzrost o 15 proc. Z kolei zysk netto wyniósł 13,6 proc. w porównaniu do 7,6 mln euro, co daje wzrost 79-procentowy. Te dane pokazują poprawę wyników w stosunku do roku ubiegłego, mimo że sprzedaż pod kątem wolumenu była pod dużą presją i przychody netto są niższe niż rok wcześniej.

W minionym roku w maju udało się firmie m.in. otworzyć fabrykę w Donja Bistra w Chorwacji. Deceuninck także podsumował, że recyklingowi zostało poddanych 19,8 tys. ton odpadów. Dzięki zaś wykorzystaniu własnego recyklatu udało się uniknąć 37 tys. ton emisji CO2.

Francis Van Eeckhout, Executive Chairman w Deceuninck tak komentuje sytuację w Europie w minionym roku:

W Europie niestety popyt był niski. Wysokie stopy procentowe oraz inflacja wpłynęły na spadek zaufania klientów. Spowolnienie gospodarcze było najbardziej widoczne w Centralnej i Wschodniej Europie, podczas gdy w Południowej Europie widać było wciąż większą odporność niż na północy kontynentu. Ogłosiliśmy również zamiar restrukturyzacji naszej niemieckiej działalności. Jesteśmy przekonani, że jest to kluczowy krok w optymalizacji naszej europejskiej rentowności.

Jednocześnie prognozuje:

W 2024 r. zakładamy, że warunki rynkowe pozostaną trudne, szczególnie w Europie i Ameryce Północnej. Dlatego będziemy nadal koncentrować się na wynikach operacyjnych, realizacji strategicznych projektów i zapewnianiu wysokiej rentowności. Będziemy kontynuować inwestycje w nasz zaawansowany technologicznie zakład recyklingu w Diksmuide oraz w zwiększone wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu w naszych produktach poprzez instalację linii do ekstruzji.

Zobacz również

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Marzec i kwiecień to okres, w którym polscy producenci intensywnie pracują nad swoimi showroomami. W ostatnim czasie o otwarciu nowych przestrzeni wystawowych informowali Aluprof, Budvar Centrum i Drutex.

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polscy producenci wyrobów z drewna, m.in. stolarki kupili w zeszłym roku maszyny włoskie o wartości ponad 107 mln euro, to wzrost o 35 proc.

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Assa Abloy podliczyła pierwszy kwartał, spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 6 proc. Widzi też popyt na bezpieczne systemy wejściowe.

1