Deceuninck: rekordowa sprzedaż, ale niski zysk

Red.: |Data publikacji:

Deceuninck podliczył wyniki za pierwsze półrocze. Spółka przyznała, że dane ze sprzedaży są rekordowe, choć ilościowo odnotowano spadki. Solidny jest również wynik EBITDA.

Deceuninck z siedzibą w Belgii podliczył wyniki za pierwsze półrocze. Spółka określa wyniki ze sprzedaży jako rekordowe. W tym roku przychody wyniosły 488,7 mln euro w porównaniu do 404 mln w pierwszym półroczu 2021 r., to wzrost o 21 proc. Jednak ten wzrost był spowodowany głównie podwyżkami, które miały złagodzić rosnące koszty produkcji. Natomiast wolumen sprzedaży spadł o 6 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Wpłynęło na to kilka czynników – przede wszystkim upadek rynku rosyjskiego, ale także trudności w Turcji (hiperinflacja) oraz spowolnienie w budownictwie pod koniec drugiego kwartału widoczne na wszystkich rynkach.

Deceuninck w Wielkiej Brytanii

Jeśli chodzi o wynik EBITDA, to w okresie od stycznia do końca czerwca wyniósł on 56,8 mln euro w stosunku do 51 mln rok wcześniej, co oznacza wzrost o 11,2 proc. Deceuninck odnotował jednak spadek jeśli chodzi o zysk netto. W pierwszym półroczu bieżącego roku zysk wyniósł 18,2 mln euro, rok wcześniej była to kwota 20,6 mln euro. Spółka ten spadek tłumaczy głównie utratą aktywów w Rosji o wartości 4,5 mln euro.

Bruno Humblet, prezes Deceuninck pozytywnie ocenia minione półrocze:

Pomimo dalszego wzrostu cen surowców, sporadycznych zakłóceń w łańcuchu dostaw i trudnego otoczenia gospodarczego na większości rynków, udało nam się zwiększyć sprzedaż i wskaźnik EBITDA do rekordowych danych. Jednocześnie poczyniliśmy istotne postępy w przywracaniu naszej efektywności operacyjnej, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie przełożyło się to na lepszą rentowność w porównaniu do drugiej połowy ubiegłego roku.

Deceuninck przyznaje, że pod koniec drugiego kwartału widoczne było spowolnienie gospodarcze, także w budownictwie i trudno określić, jak długo ono potrwa. W Europie spółka spodziewa się dalszych wzrostów cen energii, choć unijny projekt Green Deal będzie wpływał pozytywnie na popyt na rynku remontowym. W ostatnich miesiącach widać było poprawę w łańcuchu dostaw, jednak w kolejnych kwartałach wciąż mogą się pojawiać niedobory. Deceunick podsumowuje, że w najbliższych miesiącach należy się spodziewać niestabilnego popytu.

Zobacz również

Producenci inwestują w salony firmowe

Producenci inwestują w salony firmowe

Nowy salon firmowy otworzy pod koniec marca Kapica, a Eurocolor buduje przy swojej fabryce budynek przeznaczony na showroom.

Marcowe świętowanie w Mercorze

Marcowe świętowanie w Mercorze

Mercor notuje wzrost zamówień na początku 2023. W styczniu były one wyższe od tych ze stycznia 2022 roku o 84 proc.!

BAU – największe spotkanie branży budowlanej już za miesiąc

BAU – największe spotkanie branży budowlanej już za miesiąc

Już wkrótce czeka nas jedna z najważniejszych imprez branży budowlanej – targi BAU. W tym roku bramki hal targowych w Monachium zostaną otwarte 17 kwietnia a impreza potrwa do 22 kwietnia.

1