W ostatni piątek 28 czerwca redakcja „Wprost” zorganizowała debatę poświęconą branży stolarki otworowej, omawiającą obecne wyzwania i perspektywy. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji 35-lecia polskiej przedsiębiorczości w ramach projektu Forum Wolności Gospodarczej.
Debata została poprowadzona przez Annę Kamińską, redaktor naczelną magazynu „Buduj z głową” (wydawca Athenasoft). Jako przedstawiciele branży w spotkaniu uczestniczyli: Grzegorz Ratajczak (dyrektor wykonawczy Krishome), Paweł Dziekoński (wiceprezes zarządu Fakro), Marcin Strzelec (dyrektor zarządzający grupą produktów firmy Wiśniowski) oraz Kryspin Baran (prezes zarządu Aluronu). Podzielili się oni swoimi ocenami perspektyw rozwoju oraz wskazali na największe bariery, z jakimi się mierzą.

Dyskusja skupiła się na aktualnym stanie i przyszłości polskiego eksportu stolarki otworowej, choć nie zabrakło historii związanych z początkami biznesu. Eksperci zwrócili uwagę na kluczowe czynniki, które przyczyniły się do sukcesu polskiej branży stolarki, w tym inwestycje w nowoczesne technologie, rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju oraz dostosowywanie oferty do globalnych trendów i wymagań klientów.
Debata w redakcji „Wprost” była również okazją do omówienia wyzwań, przed którymi stoi branża. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. kwestie związane z brakiem wykwalifikowanych pracowników (również biurowych), regulacjami wpływającymi na naszą konkurencyjność czy potrzebą dalszej automatyzacji procesów. Ważnym aspektem było poruszenie tematu konkurencyjności firm na rynkach zagranicznych, gdzie cena przestaje nas wyróżniać. Producenci chcący zachować swoją pozycję muszą wyróżnić się i konkurować jakością. Jako szanse dla branży wskazano programy związane z termomodernizacją, a także rozwiązania wpisujące się w zrównoważony rozwój.
Więcej szczegółów na temat debaty oraz pełne podsumowanie dyskusji można znaleźć na portalu „Wprost”.
Zobacz również
Nowe „Vademecum: montaż stolarki” dostępne na naszym portalu
„Vademecum: montaż stolarki” to praktyczny przewodnik po aktualnych standardach i technologiach montażu okien, również wielkogabarytowych.
Już niedługo webinarium IT W STOLARCE – szybkie wdrożenia, realne korzyści
Już we wtorek, 24 czerwca, wspólnie z Miquido zorganizujemy dla Was webinarium "IT w stolarce - szybkie wdrożenia, realne korzyści". Opowiemy Wam jak szybko i bezpiecznie wymienić system IT, który wspiera zarządzanie i produkcję.
Relacja z jubileuszowej edycji targów R+T Asia 2025
W dniach 26–28 maja w Szanghaju odbyła się 20. edycja targów R+T Asia. Tegoroczna odsłona wydarzenia zbiegła się z 60-leciem globalnej marki R+T.