Przygotowane przez rząd programy dotujące termomodernizację budynków uwzględniają prace kompleksowe. Jednak możliwe jest skorzystanie z dofinansowania tylko na wymianę stolarki. Wnioski w gminach można składać do 31 grudnia 2023 r.
Osoba chcąca skorzystać z dofinansowania na wymianę okien (ale też drzwi czy bramy garażowej) korzysta z programu „Czyste Powietrze”. Musi przy tym spełniać odpowiednie kryteria. Po pierwsze jest to prawo własności lub współwłasności lokalu z wyodrębnioną księgą wieczystą. Może to być lokal wydzielony w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. W odniesieniu do całego budynku program obejmuje osoby wpisane do KW jako właściciel. Dofinansowanie przeznaczone jest przy tym tylko dla osób fizycznych, a dodatkowym kryterium jego uzyskania są wysokość dochodów i wiek obiektu.
„Czyste powietrze” – dla kogo największe w dotacje?
Dofinansowanie 100-procentowe jest przyznawane osobom o dochodach w rodzinie nieprzekraczających 1090 zł miesięcznie na osobę. I w przypadku budynków starszych niż 10 lat. Chętni o wyższych dochodach również otrzymają wsparcie finansowe, jednak niepokrywające w całości wydatków.
Wnioski w gminach, a wnioski pełnomocników
Kluczowe dla uzyskania dotacji z programu „Czyste powietrze” jest właściwe wypełnienie wniosku. Jest to jeden dokument, obejmujący wszystkie możliwości dofinansowania. Nie trzeba jednak decydować się na kompleksową termomodernizację, a wybrać właśnie wymianę stolarki.
Nabór wniosków w gminach w tej edycji programu „Czyste powietrze” trwa do 31 grudnia 2023, natomiast termin ten nie dotyczy doradców, którzy są pełnomocnikami beneficjentów. Listę doradców ds. dotacji, polecanych przez Koalicję Termomodernizacji, znaleźć można na stronie dotacjenaokna.pl.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".