Czy w Niemczech czeka nas boom na stolarkę przeciwwłamaniową?

Autor: |Data publikacji:

Statystyki niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz tamtejszej policji nie pozostawiają złudzeń – dynamicznie rośnie liczba włamań w tym kraju. To może oznaczać, że stolarka przeciwwłamaniowa ponownie stanie się istotnym produktem eksportowym dla polskich producentów okien i drzwi.

Rok 2022 przyniósł duży wzrost włamań oraz prób włamania do mieszkań i domów w Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów odnotowano blisko 66 tys. takich przypadków. W porównaniu z rokiem 2021 oznacza to wzrost aż o 21,5 proc. Rok wcześniej włamań było nieco ponad 54 tys.

Poprzednie lata określane były mianem rekordowych pod względem niskiej liczby włamań. Skąd zatem takie wzrosty w tej statystyce? Eksperci doszukują się tu efektu pandemii, która wpłynęła na mniejszą aktywność włamywaczy. Warto jednak zaznaczyć, że choć w 2022 roku odnotowano dynamiczny wzrost włamań, nadal jest to poziom niższy niż przed pandemią, gdyż w 2019 roku odnotowano ponad 87 tys. włamań oraz prób włamań.

Z pozytywnych trendów należy zwrócić uwagę na kradzieże w piwnicach, strychach czy domowych pralniach. Takich przestępstw odnotowano w Niemczech w ubiegłym sezonie niecałych 80 tysięcy, a to oznacza spadek o 11 proc. w porównaniu z rokiem 2021.

awilux włamanie

Bardzo ważna w kontekście branży stolarki jest inna statystyka – okazuje się, że niemal w połowie przypadków (47 proc.) włamywacze nie zdołali pokonać zabezpieczeń i dostać się do budynków. To pokazuje, jak ważne są właściwe zabezpieczenia antywłamaniowe i jak istotną rolę odgrywa tu stolarka przeciwwłamaniowa.

Niemiecka policja w komentarzu do tych danych podkreśliła, że należy obecnie zintensyfikować działania informacyjne, których celem jest wskazywanie skutecznej ochrony przed włamaniem. Być może to dobry czas, by producenci stolarki aktywni eksportowo w Niemczech postawili marketingowo na podkreślanie właściwości antywłamaniowych swoich produktów?

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".