Czy sezon 2021 jest udany dla polskiej stolarki?

Autor: |Data publikacji:

W 2021 roku polscy producenci stolarki zmagają się z wieloma wyzwaniami, w tym z pozyskiwaniem surowców, jak i ich wysokimi cenami. Jak w związku z tym kształtuje się dla nich ten sezon po pierwszych trzech kwartałach?

Jak wynika z danych zebranych przez Centrum Analiz Branżowych, produkcja okien i drzwi od stycznia do września 2021 roku zwiększyła się ilościowo o blisko 10 procent, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2020, do poziomu 19,7 mln sztuk. Okna to produkcja na poziomie 11,8 mln sztuk (wzrost o ok. 9 proc.), natomiast produkcja drzwi to ok 7,9 mln sztuk (wzrost o niemal 11 proc.).

Ten dobry wynik nie jest jedynie efektem odrobienia strat po gorszym sezonie 2020. Gdy porównamy bowiem wyniki z trzech pierwszych kwartałów tego roku do „przedpandemicznego” roku 2019, to okazuje się, że również względem niego produkcja stolarki wyraźnie wzrosła – w naszym kraju wyprodukowano bowiem 1,5 mln sztuk okien i drzwi więcej niż dwa sezony temu.

Nadal siłą napędową polskiej stolarki okazuje się eksport. W tym sezonie od stycznia do września polscy producenci sprzedali za granicą o 15 proc. okien więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W przypadku drzwi odnotowano jeszcze wyższe wzrosty, sięgające ponad 21 proc.

Choć sprzedaż krajowa była również na plusie, wzrosty w tym przypadku były już znacznie skromniejsze – zarówno w przypadku okien jak i drzwi były one niższe niż 5 proc. Zebrane przez Centrum Analiz Branżowych dane wyraźnie wskazują, że polska branża stolarki jest branżą dwóch prędkości – produkcja dużych firm wzrosła o 11,5 proc. a małych jedynie o 1,7 proc.

Więcej na ten temat usłyszą Państwo w najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, który swoją premierę miał w pierwszą środę miesiąca, czyli 1 grudnia 2021 roku.

Plusy, minusy #15 – polska stolarka w sezonie 2021

 

W trakcie Ogólnopolskiego Forum Stolarki Online Jesień 2021uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpienie Maksymiliana Mirosa z Centrum Analiz Branżowych, który przybliżył wyniki polskiej branży stolarki w ostatnich dwóch sezonach. Ten branżowy analityk omówił również zmiany cen najważniejszych surowców dla branży stolarki. Padła też odpowiedź na pytanie: Co branżę okien i drzwi czeka w 2022 roku?

Zobacz retransmisję tego wystąpienia:

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1