Czy Rosja i Ukraina to ważne rynki dla polskiej stolarki?

Autor: |Data publikacji:

Wspólnie z Centrum Analiz Branżowych sprawdziliśmy, jak w Rosji i Ukrainie prezentował się dotąd import polskiej stolarki oraz jak dużo kupowaliśmy z tych krajów okien i drzwi.

Po agresji Rosji na Ukrainę pojawił się szereg pytań dotyczących wpływu wojny na polską branżę stolarki. Wiele negatywnych czynników jest dostrzegalnych już teraz – podwyżki cen surowców i energii, przerwane łańcuchy dostaw itd. Czy sytuacja za naszą wschodnią granicą może mieć również znaczący wpływ na wyniki eksportu polskiej stolarki? Czy importowaliśmy z Rosji i Ukrainy stolarkę o dużej wartości? Nasza redakcja sprawdziła to wspólnie z Centrum Analiz Branżowych.

Eksport polskiej stolarki jest kluczowy dla rozwoju naszej branży. Okazuje się jednak, że zarówno do Rosji, jak i Ukrainy sprzedawaliśmy niewiele okien i drzwi. Łącznie do tych krajów wyeksportowaliśmy w 2021 roku stolarkę o wartości zaledwie 16 mln euro.

Rosja uplasowała się na 24. pozycji wśród najważniejszych rynków eksportowych dla polskiej stolarki. W 2021 roku sprzedaż do tego kraju wyniosła 11,7 mln euro i była niższa o 2,2 proc. w porównaniu z sezonem 2020. To zaledwie 0,4. proc. wartości polskiego eksportu stolarki. Rodzimi producenci najwięcej na ten rynek sprzedali ślusarki stalowej (wartość 4,5 mln euro, to spadek o 21 proc. w porównaniu z rokiem 2020) oraz okien drewnianych (wartość 2,5 mln euro, był to wzrost o 2,2 proc.). Wartość importu stolarki z Rosji wyniosła z kolei 2,2 mln euro.

Ukraina była w 2021 roku jeszcze mniejszym rynkiem eksportowym dla polskiej stolarki. Nasz wschodni sąsiad uplasował się dopiero na 31. pozycji wśród kluczowych rynków sprzedaży zagranicznej. Eksport polskich okien i drzwi do Ukrainy to zaledwie 0,15 proc. całościowej sprzedaży zagranicznej naszej branży. Wartość eksportu do tego kraju wyniosła 4,4 mln euro. i był to wzrost na poziomie 10,5 proc. w porównaniu z rokiem 2020. W przypadku Ukrainy nasza branża również najwięcej sprzedała ślusarki metalowej i okien drewnianych. W przypadku importu z Ukrainy był on nieco wyższy od tego z Rosji (2,4 mln euro wartości). Najwięcej sprowadziliśmy do naszego kraju okien i drzwi z PCW (wartość importu wyniosła 2,1 mln euro).

Jak zatem widać, z perspektywy rynkowej Ukraina oraz Rosja nie należą do kluczowych rynków dla polskiej stolarki. Nie można oczywiście zapominać, że są w Polsce producenci, których działalność w dużej mierze oparta była na tych rynkach, więc dla nich sytuacja mogła ulec bardzo negatywnej zmianie. Z perspektywy całej branży stolarki w Polsce nie są to jednak duże wartości.

Więcej na temat eksportu i importu stolarki związanego z Rosją i Ukrainą usłyszą Państwo w 19. odcinku podcastu „Plusy, minusy – analizy branży stolarki”:


Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.