Problemy producentów stolarki drewnianej

Red.: |Data publikacji:

Trzy europejskie organizacje – EuroWindoor, CEI-Bois i SBS wzywają do przedłużenia zgody na stosowanie propikonazolu do ochrony drewna. Bez tego stolarka drewniana będzie narażona na ataki grzybów.

Europejskie organizacje branży okien i drzwi: EuroWinddor, CEI-Bois czyli The European Confederation of Woodworking Industries oraz SBS (Small Business Standard) wydały oświadczenie w sprawie środka chemicznego stosowanego w produkcji stolarki. To propikonazol, który używany jest do konserwacji drewna, wykorzystywanego w produkcji okien i drzwi. Organizacje informują, że według ostatnich badań nie ma alternatywy wobec tej substancji chemicznej. Jest to środek biobójczy stosowany w produktach drewnianych w budownictwie.

Organizacje w swoim stanowisku wzywają do odnowienia zgody na stosowanie środka biobójczego w drewnie. Zgoda wydana jest przez European Chemicals Agency (ECHA), ale wygasa 31 grudnia 2022 r. W oświadczeniu opublikowanym przez organizacje możemy m.in. przeczytać:

Propikonazol jest potrzebny w przemyśle drzewnym z kilku powodów. Wilgotny klimat europejski i pewne wymagania prawne zawarte w kilku normach europejskich, takich jak EN 599-1 i EN 335, sprawiają, że konieczne jest zabezpieczenie drewnianego skrzydła i ramy przed atakiem grzybów. Producenci okien i drzwi drewnianych stosują obecnie zatwierdzoną substancję czynną propikonazol w połączeniu z jedną lub dwiema innymi substancjami czynnymi (tebukonazol lub karbaminian jodopropynylobutylu (IPBC) podczas impregnacji drewna. Takie połączenie jest niezbędne, aby całkowita ilość substancji aktywnych była jak najmniejsza, a jednocześnie by zapewnić żywotność okien i drzwi.

Zakaz stosowania propikonazolu spowoduje, że w 2023 r. przemysł drzewny nie będzie mógł stosować żadnego środka biobójczego. W ten sposób produkty wykonywane z drewna nie byłyby odpowiednio chronione. To w konsekwencji mogłoby oznaczaćy wycofanie i zniknięcie z rynku wielu europejskich producentów stolarki drewnianej.

 

Trzy europejskie organizacje apelują o odnowienie zgody na zatwierdzenie propikonazolu do momentu, gdy stworzony zostanie substytut tego środka biobójczego. Poza tym organizacje przypominają, że także inne środki zawierających substancje czynne: tebukonazol i IPBC mają być wycofane z rynku. Dlatego już teraz należałoby opracować alternatywne środki, które mogłyby być stosowane w zamian za wycofane substancje.

Stanowisko organizacji można przeczytać m.in. TUTAJ.

 

Zobacz również

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

1