W dobie wzrostu cen stolarki wielu zagranicznych inwestorów może szukać tańszych okien i drzwi, pochodzących z takich krajów jak Rumunia, Bułgaria czy Czechy. We współpracy z Centrum Analiz Branżowych sprawdziliśmy, czy rzeczywiście powinniśmy się bać konkurencji.
Kryzys przyniósł wzrost
W dobie kryzysu z lat 2007-2009 polska stolarka znakomicie wykorzystała swoją szansę – oferując wysokiej jakości produkty tańsze od stolarki zachodniej konkurencji, zaczęła być traktowana jako ciekawa alternatywa dla niej. Dla wychodzących z kryzysu gospodarek okna i drzwi z naszego kraju były kuszącymi produktami, co odzwierciedliło się w bardzo dużej dynamice wzrostu eksportu w kolejnych latach.
Czy w trudnej obecnie sytuacji rynkowej polska branża stolarki powinna się obawiać, że inwestorzy w ramach oszczędności będą szukali tańszych produktów z innych rynków? Często w kontekście konkurencji dla krajowych producentów mówi się m.in. o stolarce rumuńskiej, bułgarskiej i czeskiej. We współpracy z Centrum Analiz Branżowych sprawdziliśmy, jak rozwija się eksport wśród producentów z konkurencyjnych rynków z Unii Europejskiej. Czy nasza branża powinna z niepokojem oglądać się za siebie?
Nie taki diabeł straszny, jak go malują?
Okazuje się, że w bardzo trudnym 2020 roku wiele konkurencyjnych rynków dla rodzimej stolarki radziło sobie znacznie gorzej od nas. Rumuni wyeksportowali okna i drzwi z PCW za kwotę o 2 miliony euro niższą niż w 2019 roku (177 mln euro). Dynamika wzrostu wyniosła w tym przypadku -1,1 proc. Rumuński eksport stolarki od kilku sezonów jest w stagnacji. Gdy w 2018 roku odnotował on dynamikę wzrostu na poziomie blisko 17 proc. w porównaniu z rokiem 2017, tak już w kolejnym sezonie dynamika wyniosła raptem 2,4 proc.
W znacznie gorszych nastrojach są czescy producenci okien i drzwi z tworzyw sztucznych. Odnotowali oni spadek dynamiki eksportu aż o 6,6 proc., sprzedając w tym okresie stolarkę o wartości 115 mln euro (w 2019 roku sprzedali stolarkę o wartości ponad 123 mln euro). Największy spadek w przypadku Czechów miał miejsce w eksporcie do krajów UE – o blisko 11 proc. Podwoiła się z kolei sprzedaż na rynkach spoza Unii Europejskiej, ale jej wolumen jest na tyle mały, że nie miał większego wpływu na poprawę wyników całego eksportu.
Bułgaria często wymieniana jest jednym tchem z Rumunią jako konkurencja dla polskiego rynku stolarki, ale wynika to chyba bardziej z bezpośredniego sąsiedztwa z Rumunią, gdyż nie przemawiają za tym liczby. Dynamika wzrostu eksportu wyniosła w sezonie 2020 1,9 proc. Bułgarzy wyeksportowali okna i drzwi z PCW o wartości 28,3 mln euro. Wzrosty wynikały z bardzo dobrego sezonu na rynkach spoza UE, na których sprzedano stolarkę o wartości ponad 1 mln euro więcej niż rok wcześniej. W przypadku sprzedaży w UE Bułgarzy odnotowali niewielki spadek.
Przypomnijmy, że Polska jest kluczowym eksporterem stolarki na świecie, ze sprzedażą okien i drzwi z PCW w Europie na poziomie 1,15 mld euro w sezonie 2020. Ogólny wynik eksportu polskiej stolarki wyniósł 2,37 mld euro, a nasz kraj był jedynym dużym eksporterem okien i drzwi w Europie ze wzrostem w 2020 roku. Więcej na ten temat TUTAJ.
Zobacz również
Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców
Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!
Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025
Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.
Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)
Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.