W tym tygodniu rozpoczęła się cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w Polsce. Za pośrednictwem rządowego serwisu e-budownictwo można pobrać i wypełnić formularze dotyczące procesu budowlanego. Wkrótce kolejne udogodnienia.
E-budownictwo to oficjalna rządowa aplikacja do składania wniosków w procesie budowlanym. Za jej pośrednictwem można złożyć następujące wnioski:
- Zgłoszenie robót budowlanych
- Zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części
- Zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych
- Wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia
- Wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych
- Wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę
- Wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku
- Zgłoszenie rozbiórki
- Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
Robert Nowicki, wiceminister rozwoju:
Działania na rzecz cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego to wspólna inicjatywa Ministerstwa Rozwoju i Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. W pierwszym kroku uruchamiamy serwis e-budownictwo. Już od najbliższego poniedziałku pilotażowo będzie na nim dostępnych pierwszych 10 formularzy elektronicznych. Będzie można wypełnić je online, następnie wydrukować, własnoręcznie podpisać i dostarczyć do właściwego urzędu. Ale to dopiero początek. Jesienią wypełniony formularz będzie można podpisać za pośrednictwem platformy ePUAP, korzystając z Profilu Zaufanego, i w całości złożyć bez wychodzenia z domu – za pośrednictwem serwisu e-budownictwo.
Serwis e-budownictwo ma być nadal rozwijany i w przyszłości wprowadzony ma zostać Elektroniczny Dziennika Budowy, centralny rejestr osób, które mają uprawnienia budowlane. Będzie również konto inwestora w serwisie e-budownictwo oraz umożliwienie pod koniec roku złożenia wniosku o pozwolenie na budowę całkowicie elektronicznie, załączając wymagane dokumenty i podpisując je za pomocą profilu zaufanego.
Małgorzata Pilinkiewicz, prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP:
Środowisko architektów pokłada duże nadzieje w cyfryzacji procedur inwestycyjnych, w tym administracyjnych, która jest naturalną konsekwencją powszechnego obecnie projektowania przy użyciu komputerów, a elektroniczna decyzja o pozwoleniu – dopełnieniem tak realizowanej aktywności.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".