Czy nowy serwis rządowy zastąpi papierologię budowlaną?

Autor: |Data publikacji:

W tym tygodniu rozpoczęła się cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w Polsce. Za pośrednictwem rządowego serwisu e-budownictwo można pobrać i wypełnić formularze dotyczące procesu budowlanego. Wkrótce kolejne udogodnienia.

E-budownictwo to oficjalna rządowa aplikacja do składania wniosków w procesie budowlanym. Za jej pośrednictwem można złożyć następujące wnioski:

  • Zgłoszenie robót budowlanych
  • Zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części
  • Zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych
  • Wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia
  • Wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych
  • Wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę
  • Wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku
  • Zgłoszenie rozbiórki
  • Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę
  • Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane

Robert Nowicki, wiceminister rozwoju:

Działania na rzecz cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego to wspólna inicjatywa Ministerstwa Rozwoju i Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. W pierwszym kroku uruchamiamy serwis e-budownictwo. Już od najbliższego poniedziałku pilotażowo będzie na nim dostępnych pierwszych 10  formularzy elektronicznych. Będzie można wypełnić je online, następnie wydrukować, własnoręcznie podpisać i dostarczyć do właściwego urzędu. Ale to dopiero początek. Jesienią wypełniony formularz będzie można podpisać za pośrednictwem platformy ePUAP, korzystając z Profilu Zaufanego, i w całości złożyć bez wychodzenia z domu – za pośrednictwem serwisu e-budownictwo.

Serwis e-budownictwo ma być nadal rozwijany i w przyszłości wprowadzony ma zostać Elektroniczny Dziennika Budowy, centralny rejestr osób, które mają uprawnienia budowlane. Będzie również konto inwestora w serwisie e-budownictwo oraz umożliwienie pod koniec roku złożenia wniosku o pozwolenie na budowę całkowicie elektronicznie, załączając wymagane dokumenty i podpisując je za pomocą profilu zaufanego.

Małgorzata Pilinkiewicz, prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP:

Środowisko architektów pokłada duże nadzieje w cyfryzacji procedur inwestycyjnych, w tym administracyjnych, która jest naturalną konsekwencją powszechnego obecnie projektowania przy użyciu komputerów, a elektroniczna decyzja o pozwoleniu – dopełnieniem tak realizowanej aktywności.

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.