Czy nowe przepisy będą impulsem do rozwoju budownictwa?

Autor: |Data publikacji:

Nowe prawo budowlane weszło w życie w sobotę, 19 września. To zapowiadana przez Ministerstwo Rozwoju nowelizacja, która ma się przełożyć na wzrost liczby oddawanych mieszkań.

Nowe przepisy zapowiadane były od miesięcy, Ministerstwo Rozwoju informowało o tym, jakie zmiany zamierza wprowadzić (pisaliśmy o tym TUTAJ). Celem nowelizacji, jak tłumaczyli urzędnicy, jest przede wszystkim uproszczenie procesu budowlanego, dzięki czemu łatwiej będzie rozpocząć budowę i oddać ją do użytku.

Kowalski, który zdecyduje się na zbudowanie domu, będzie zobowiązany do złożenia mniejszej liczby dokumentów w urzędach, niż to było przed nowelizacją. Od 19 września do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba złożyć projekt budowlany, który składa się z projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno-budowlanego, natomiast projekt techniczny trzeba złożyć na ręce kierownika budowy przed rozpoczęciem robót. Do Urzędu Nadzoru Budowlanego dokument trafi dopiero razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

Według Roberta Nowickiego, wiceministra rozwoju, główną zmianą, korzystną dla osób decydujących się na budowę, jest zmniejszenie liczby wymaganych dokumentów. – Obecnie organ, który wydaje pozwolenie na budowę, nie weryfikuje projektu budowlanego pod kątem technicznym, a jedynie sprawdza kompletność dokumentów – wyjaśnia minister. Dzięki obecnej nowelizacji więcej mieszkań ma trafić na rynek w krótszym czasie. Zwiększenie dostępności mieszkań to, jak deklarują urzędnicy, jeden w priorytetów Ministerstwa Rozwoju. Mają temu także służyć rozwiązania prawne, ujęte w tzw. pakiecie mieszkaniowym, rozpatrywanym obecnie przez Sejm.

Czy nowelizacja wpłynie na wzrost liczby nowych budów? W branży stolarki otworowej panuje niepewność, co do poziomu zamówień w przyszłym roku. Producenci, a także sprzedawcy okien i drzwi przyznają, że obecnie realizują zlecenia z rozpoczętych budów i z tych, które były odłożone z pierwszych miesięcy pandemii. Jednak zauważają, że obecnie coraz mniej ludzi decyduje się na inwestycje. Nowe prawo może stanowić jeden z impulsów, które pobudzą rynek. Jednak na pewno decydujący wpływ na decyzję o budowie ma kwestia pieniędzy, a inwestorzy obecnie obawiają się utraty płynności finansowej.

Zobacz również

Arkadiusz Muś założy partię polityczną?

Arkadiusz Muś założy partię polityczną?

W ostatnich dniach media obiegła informacja o tym, że na horyzoncie pojawiła się nowa partia polityczna, której inicjatorem miałby być Arkadiusz Muś, właściciel Press-Glass.

Czytaj lipcowe „Forum Branżowe”

Czytaj lipcowe „Forum Branżowe”

Dostępny jest nowy numer miesięcznika „Forum Branżowe” (07/2025). Gośćmi wydania są Agnieszka i Sylwester Piechowscy, właściciele firmy Sun Winner.

Nowe „Vademecum: montaż stolarki” dostępne na naszym portalu

Nowe „Vademecum: montaż stolarki” dostępne na naszym portalu

„Vademecum: montaż stolarki” to praktyczny przewodnik po aktualnych standardach i technologiach montażu okien, również wielkogabarytowych.