1,5 mld zł na projekty budowlane – kolejne szanse dla stolarki?

Red.: MR |Data publikacji: 2020-07-30

Projekt ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa w Polsce trafił właśnie do Rady Ministrów. Pojawiły się w nim zmiany dotyczą przede finansowania inwestycji i przebiegu procesu budowlanego.

Już na początku maja powstał projekt rozwiązań prawnych, w którym pojawiły się pomysły, jak wspierać w Polsce budownictwo mieszkaniowe. Z jednej strony w naszym kraju wciąż brakuje mieszkań, szczególnie tych tanich na wynajem, z drugiej projekt miał stać się „kołem zamachowym gospodarki”. W omawianym dokumencie znajdują się zapisy dotyczące głównie budowy nowych lokali, natomiast nie ma zbyt wielu rozwiązań dotyczących remontów. A takie pomysły mogłyby znacząco wesprzeć branże stolarki otworowej w naszym kraju. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Ministerstwo Rozwoju informowało w maju, że z budżetu państwa przekaże samorządom ok. 500 mln zł rocznie na realizacje projektów budowlanych. Natomiast doszły tu dodatkowe pieniądze, które zostaną przyznane z nowo powstałego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Do wykorzystania jest tu ok. 1,5 mld zł. Środki mają być przeznaczone dla gmin, które chciałyby wesprzeć budownictwo społeczne, ale ich budżety ucierpiały z powodu pandemii. Samorządy otrzymają wsparcie do 10 proc. planowanej inwestycji.

W pakiecie ustaw znajdują się także rozwiązania dotyczące TBS (Towarzystwa Budownictwa Społecznego). Właściciele TBS będą mieli możliwość uzyskania premii remontowej na przeprowadzenie prac konserwacyjnych, m.in. na termomodernizację.

Natomiast jedna z ciekawszych zmian dotyczy rozwiązań zwiększających digitalizację procesu budowlanego. Urzędnicy przyznają, że postulat cyfryzacji podnoszony był przez lata. Dopiero w okresie pandemii został przyjęty, wymuszony sytuacją epidemiologiczną. Zaproponowane są różne udogodnienia, które mogą być szczególnie istotne dla inwestora – czy to indywidualnego, czy instytucjonalnego. Drogą elektroniczną będzie można złożyć dziewięć wniosków, w tym: zgłoszenie robót budowlanych czy rozbiórki. Inwestor będzie korzystał ze specjalnego generatora udostępnionego na rządowej stronie internetowej. Będzie tam możliwość wypełnienia wniosku i załączenia skanu dokumentów.

To najważniejsze zmiany, które pojawiły się w najnowszym projekcie ustaw dotyczących wsparcia budownictwa. Cieszy z pewnością fakt, że usprawniony zostanie proces budowlany, a także, że zwiększona jest pula wsparcia dla samorządów. Urzędnicy podkreślają, że celem nowych rozwiązań prawnych jest zwiększenie dostępności tanich mieszkań na rynku. Natomiast nadal brakuje odpowiednich narzędzi do wspierania inwestorów w remontach. Takie działania na pewno wpłynęłoby na zwiększenie popytu na stolarkę otworową.

Zobacz również

IFN inwestuje w e-commerce

IFN inwestuje w e-commerce

Austriacki koncern IFN (właściciel m.in. marki Internorm) przejał pakiet większościowy duńskiej firmy Skanva Group, która zajmuje się sprzedażą online stolarki w Danii, Norwegii i Islandii. To kolejny dowód ma to, że branża stolarki inwestuje coraz więcej w e-commerce.

Na rynku farb od maja widać ożywienie

Na rynku farb od maja widać ożywienie

Europejski rynek farb i lakierów notuje od maja tego roku ożywienie. Jednak wciąż trudna jest sytuacja w segmencie farb przemysłowych.

Koszaliński PUF zamknięty przez koronawirusa!

Koszaliński PUF zamknięty przez koronawirusa!

W zakładzie Grupy Q4Windows, produkującym okna i drzwi pvc, wykryto koronawirusa już u kilkunastu pracowników. Sanepid zdecydował o kwarantannie, poddaniu badaniom wszystkich pracowników i podjął decyzję o zamknięciu zakładu.

1