Czy nie zabraknie szkła?

Autor: |Data publikacji:

Producenci szkła realizują kolejne inwestycje w Polsce. Rozbudowa działających zakładów oraz budowa nowych hut szkła przyniesie pierwsze efekty w postaci wzrostu produkcji dopiero w 2019 r. Czy w tym roku producenci okien i drzwi mogą zatem napotkać problemy z dostawami pakietów szybowych?

Liczby nie kłamią – od 2013 r stale rośnie produkcja okien i drzwi w Polsce, a w pierwszym półroczu tego roku do naszego kraju sprowadzono znacznie więcej więcej szyb niż przed rokiem. Czy to sygnał, że na polskim rynku może pojawić się problem z dostawami szkła?

Maksymilian Miros, Centrum Analiz Branżowych:
Producenci mogliby sprzedawać jeszcze więcej stolarki, ale ich rozwój ograniczają dwa czynniki: brak rąk do pracy oraz niewystarczająca ilość szyb zespolonych. W I półroczu 2018 r import szyb zespolonych do Polski wzrósł o 24 proc. do 715 tys. m kw., a wartość importu zwiększyła się aż o 36 proc. do ponad 24 mln euro Nadal nie zaspokaja to jednak popytu ze strony producentów okien. Można jednak odnieść wrażenie, że problem ten nie dotyka wszystkich. Najbardziej zaniepokojeni ewentualnymi problemami z dostawami są przede wszystkim mniejsi producenci. To od nich najczęściej słyszymy sygnały, że mogą pojawić się kłopoty z dostępnością szkła w szczycie sezonu produkcyjnego.

Wielu producentów podkreśla, że skończyła się era, w której to producenci szkła zabiegali o producentów okien. Zwiększenie popytu na ich usługi spowodowało, że obecnie rynek stawia na długotrwałe umowy i planowanie zamówień ze znacznym wyprzedzeniem.

Kamil Grodecki, Dyrektor Generalny firmy Abakus Okna:
Rzeczywiście można odnieść wrażenie, że szkła na rynku jest na styk. Jestem jednak przekonany, że tacy producenci jak my, którzy są związani z dostawcami pakietów szybowych stałymi umowami i dokonują rocznych zamówień, obejmujących planowane wzrosty produkcji, nie muszą się obawiać jakiś zatorów. Myślę, że dostawcy szybko wyedukują niektórych producentów, którzy zamawiali szkło z doskoku u kilku różnych producentów, że te czasy się skończyły. Rynek się ustabilizował i wzrost cen pakietów szybowych trzeba po prostu wpisać w profil działalności firmy.

Rozwiązaniem problemu mogą okazać się najnowsze inwestycje producentów szkła w Polsce. Trwa rozbudowa huty szkła firmy Euroglas w Niewiadowie o drugą nitkę. Uruchomienie produkcji planowane jest na pierwszy kwartał 2019 roku.

W 2020 roku produkcję rozpocznie produkcję nowa huta szkła Guardian Glass. Amerykańska firma wybuduje w Częstochowie zakład, w którym produkowane będzie szkło typu float, szkło powlekane oraz gotowe produkty szklane. W dniu 2 października 2018 r. uroczyście wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję.

Zakład produkcyjny powstanie w Częstochowie na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Będzie on sąsiadował z istniejącą już fabryką firmy.

Guus Boekhoudt, wiceprezes Guardian Glass w Europie:
Kolejnym dowodem naszego zaangażowania w polską gospodarkę jest fakt, że nasza istniejąca linia produkcyjna szkła float w Częstochowie przeszła niedawno remont, który zwiększył jej możliwości produkcyjne o około 25 proc. Korzystając z dwóch pieców potrajamy produkcję. By lepiej uzmysłowić Państwu rozmach tego projektu – w przyszłości będziemy w stanie produkować 60 kilometrów bieżących szkła dziennie. W ciągu 4 dni powstanie go tyle, że wystarczyłoby na budowę szklanej drogi z Częstochowy do Warszawy.

Według planów powinien rozpocząć swoją działalność w pierwszym kwartale 2020 roku i dać ponad 150 nowych miejsc pracy. Inwestycja jest warta ponad 160 mln euro. Amerykańska firma Guardian Glass posiada 25 fabryk na całym świecie i zatrudnia 18 tys. osób.

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.