Czy ekostal i farby z biokomponentów to przyszłość w budownictwie?

Red.: |Data publikacji:

Gebhardt Stahl i Teknos inwestują w zielone produkty. Firmy wprowadzają rozwiązania, służące redukcji śladu węglowego. To wyraźny trend w branży budowlanej w ostatnim czasie.

Gebhardt Stahl kupił właśnie po raz pierwszy tzw. zieloną stal. Jest to blacha Bluemint, przy produkcji której emisja CO2 jest niższa nawet o 70 proc. w stosunku do tradycyjnego surowca. Dostawcą blachy jest Thyssenkrupp Materials Processing Europe. Produkcja wzmocnień stalowych przy wykorzystaniu „zielonej” stali będzie więc mniej emisyjna w porównaniu do tradycyjnej blachy.

Gebhardt Stahl dąży do tego, by działalność firmy odbywała się w sposób zrównoważony. Producent wzmocnień do stolarki wyznaczył sobie cel, by do 2024 r. energia użyta do produkcji w 100 proc. była neutralna dla klimatu. Firma chce to osiągnąć dzięki wykorzystaniu zielonej energii, w tym wytworzonej we własnym zakresie dzięki panelom fotowoltaicznym.

Foto: Gebhardt Stahl

Z kolei Teknos dołączył do programu ExpandFibre Ecosystem, by pracować nad rozwojem nowych produktów. Szczególnie chodzi tu o wykorzystanie tzw. biomateriałów, m.in. włókna celulozowego czy hemicelulozy przy produkcji farb i powłok. Obecnie główny udział w ich wytwarzaniu mają paliwa kopalne.

Teknos chce zostać najbardziej zrównoważoną firmą produkującą powłoki na świecie. Firma planuje to osiągnąć na wielu poziomach, od produkcji, poprzez logistykę, na dziale badań i rozwoju kończąc. Według Teknosu, dużym wyzwaniem jest wytwarzanie farb i powłok z materiałów pochodzenia niekopalnego. Wymagają one wielu obróbek, by osiągnąć właściwe parametry, takie jak odpowiedni kolor, cechy powierzchni czy reagowanie na wodę. Zastąpienie tradycyjnego komponentu farby surowcem pochodzenia niekopalnego to proces złożony. Taka zmiana także wpłynie na wzrost ceny końcowej produktu. Są to problemy, nad rozwiązaniem których praca odbywać się będzie m.in. w ExpandFibre Ecosystem.

ExpandFibre Programmes to jednostka badawczo-rozwojowa założoną przez firmy Fortum i Metsä Group, a wspierana przez Business Finland, organizację rządową w Finlandii. ExpandFibre Ecosystem to jeden z projektów jednostki badawczej.

Zobacz również

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro boleśnie odczuwa spadek koniunktury na rynku budowlanym. Mniejsza ilość zamówień powoduje, że firma nie ma obecnie pracy dla wszystkich pracowników.

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

Jak poinformowała nas firma Sun Winner, w okresie letnim znacznie zwiększyła się dynamika hurtowej sprzedaży pergoli. Przedsiębiorstwo z Łomży zakłada, że w tym roku uda mu się znacznie poprawić wyniki w porównaniu z sezonem 2021.

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

W ostatnim tygodniu naszego konkursu Mecenas Sportu na fotelu absolutnego lidera rozsiadł się zawierciański klub siatkówki Aluronu. Kibice tej drużyny oddali niemal 3 700 głosów.

1