Czy domy będą oznakowane jak sprzęt AGD?

Autor: |Data publikacji:

Podczas konferencji rocznej Stowarzyszenia Fala Renowacji zaprezentowano propozycję podziału budynków na klasy energetyczne oraz projekt etykiety energetycznej. Została ona przygotowana przez stowarzyszenie wspólnie z Krajową Agencją Poszanowania Energii.

Konferencja Fali Renowacji odbyła się 13 czerwca 2023 roku w Warszawie. Jej uczestnicy poznali propozycję klas energetycznych budynków, które będą pomocne w szacowaniu rzeczywistego stanu nieruchomości i zaplanowaniu ich termomodernizacji. Polska należy do tych państw członkowskich UE, które jeszcze nie wdrożyły klas energetycznych. Wprowadzenie takiej klasyfikacji zostało zapowiedziane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii na 2024 rok. Wdrożenie jest zapisane m.in. w zmienionej dyrektywie o efektywności budynków (EPBD), a także w krajowej Długoterminowej Strategii Renowacji, opublikowanej na początku 2022 r.

Stowarzyszenie Fala Renowacji wraz z Krajową Agencją Poszanowania Energii (KAPE) zaprezentowały propozycję systemu klas energetycznych  budynków jedno- i wielorodzinnych w Polsce, która ma być głosem w procesie prekonsultacyjnym prowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju.

Justyna Glusman, dyrektorka zarządzająca Fali Renowacji:

Klasy energetyczne to szereg korzyści dla właścicieli domów. Pozwolą one poznać faktyczny stan energetyczny budynków, zaplanować renowację i proces inwestycyjny, a to w perspektywie przełoży się na lepszą jakość życia i oszczędności energii.

Fala Renowacji i KAPE szacują na podstawie zaproponowanej klasyfikacji, że 15 proc. budynków w krajowych zasobach budowlanych miałoby  najgorszą charakterystykę energetyczną w momencie wprowadzenia tej skali (klasa G). W przypadku domów jednorodzinnych oznacza to zużycie energii na poziomie przekraczającym 531 kWh/(m2*rok) lub 469 kWh/(m2*rok) w przypadku domów wielorodzinnych! Z badań wynika, że modernizacja budynków klasy F i G, która sprowadziłaby je do klasy B lub C, mogłaby zmniejszyć ich końcowe zużycie energii aż o 90 proc.

Karolina Loth-Babut, dyrektorka Krajowej Agencji Poszanowania Energii:

Wprowadzenie systemu klas energetycznych w Polsce umożliwi dokładniejsze i bardziej precyzyjne rozróżnienie jakości i standardu energetycznego budynków, co w efekcie może przekładać się m.in. na większą motywację właścicieli do wdrażania działań modernizacyjnych.

Zobacz również

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.

Lista 100 najbogatszych Polaków

Lista 100 najbogatszych Polaków

Miesięcznik "Forbes" opublikował w ostatnim czasie ranking "Lista 100 najbogatszych Polaków 2025”. Znajdują się na niej również osoby ze świata stolarki.