Podczas konferencji rocznej Stowarzyszenia Fala Renowacji zaprezentowano propozycję podziału budynków na klasy energetyczne oraz projekt etykiety energetycznej. Została ona przygotowana przez stowarzyszenie wspólnie z Krajową Agencją Poszanowania Energii.
Konferencja Fali Renowacji odbyła się 13 czerwca 2023 roku w Warszawie. Jej uczestnicy poznali propozycję klas energetycznych budynków, które będą pomocne w szacowaniu rzeczywistego stanu nieruchomości i zaplanowaniu ich termomodernizacji. Polska należy do tych państw członkowskich UE, które jeszcze nie wdrożyły klas energetycznych. Wprowadzenie takiej klasyfikacji zostało zapowiedziane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii na 2024 rok. Wdrożenie jest zapisane m.in. w zmienionej dyrektywie o efektywności budynków (EPBD), a także w krajowej Długoterminowej Strategii Renowacji, opublikowanej na początku 2022 r.
Stowarzyszenie Fala Renowacji wraz z Krajową Agencją Poszanowania Energii (KAPE) zaprezentowały propozycję systemu klas energetycznych budynków jedno- i wielorodzinnych w Polsce, która ma być głosem w procesie prekonsultacyjnym prowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju.
Justyna Glusman, dyrektorka zarządzająca Fali Renowacji:
Klasy energetyczne to szereg korzyści dla właścicieli domów. Pozwolą one poznać faktyczny stan energetyczny budynków, zaplanować renowację i proces inwestycyjny, a to w perspektywie przełoży się na lepszą jakość życia i oszczędności energii.
Fala Renowacji i KAPE szacują na podstawie zaproponowanej klasyfikacji, że 15 proc. budynków w krajowych zasobach budowlanych miałoby najgorszą charakterystykę energetyczną w momencie wprowadzenia tej skali (klasa G). W przypadku domów jednorodzinnych oznacza to zużycie energii na poziomie przekraczającym 531 kWh/(m2*rok) lub 469 kWh/(m2*rok) w przypadku domów wielorodzinnych! Z badań wynika, że modernizacja budynków klasy F i G, która sprowadziłaby je do klasy B lub C, mogłaby zmniejszyć ich końcowe zużycie energii aż o 90 proc.
Karolina Loth-Babut, dyrektorka Krajowej Agencji Poszanowania Energii:
Wprowadzenie systemu klas energetycznych w Polsce umożliwi dokładniejsze i bardziej precyzyjne rozróżnienie jakości i standardu energetycznego budynków, co w efekcie może przekładać się m.in. na większą motywację właścicieli do wdrażania działań modernizacyjnych.
Tagi
etykiety energetyczneFala RenowacjiKAPEklasy energetyczneMinisterstwo RozwojuMRiTtermomodernizacjaZobacz również
Bogdański i Wiśniowski wspierają Sandecję, Abakus i Premium Grodzki sponsorami podlaskiego sportu
Przez lata branża stolarki była mecenasem sportu, szczególnie lokalnego i nie inaczej jest w nowo rozpoczynającym się sezonie. W ostatnim czasie umowy sponsoringowe podpisały Abakus, Bogdański, Premium Grodzki oraz Wiśniowski.
Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 – ruszyła sprzedaż biletów!
Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 odbędzie się w dniach 15–16 października 2025 w Hotelu Vienna House Andel`s Łódź. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.
Arkadiusz Muś założy partię polityczną?
W ostatnich dniach media obiegła informacja o tym, że na horyzoncie pojawiła się nowa partia polityczna, której inicjatorem miałby być Arkadiusz Muś, właściciel Press-Glass.