Czy rynek budownictwa się podnosi?            

Autor: |Data publikacji:

Według danych GUS w okresie od stycznia do czerwca 2024 roku w Polsce oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem.  Natomiast wzrosła liczba tych, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w pierwszym półroczu 2024 roku oddano do użytkowania 95,5 tys. mieszkań, czyli o 14,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wśród deweloperów odnotowano spadek na poziomie 9,3 proc. zaś wśród inwestorów indywidualnych – o 23,6 proc. Jednak łącznie stanowi to 97,6 proc. ogółu nowych lokali w tej grupie. Powierzchnia użytkowa również się zmniejszyła (o 17,6 proc.) i łącznie wyniosła 8,7 mln mkw. Jednak średnio na mieszkańca przypada ponad 90 mkw. Trzeba natomiast zaznaczyć, że w sierpniu wchodzi w życie nowelizacja Prawa budowlanego, która ustala minimalną wielkość nowego mieszkania na 25 mkw.

budowa

Rozpoczęte budowy w 2024 roku

Jak podają analitycy z GUS, w pierwszej połowie 2024 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 143,3 tys. mieszkań, czyli o 28 proc. więcej niż przed rokiem. W przypadku realizacji deweloperskich jest to wzrost o 37,2 proc. rok do roku, natomiast w segmencie inwestycji indywidualnych – o 12,5 proc. Oznacza to zielone światło dla 97,8 proc. ogółu mieszkań we wszystkich segmentach.

W omawianym okresie rozpoczęto też budowę 122,4 tys. mieszkań (o 43 proc. więcej niż przed rokiem). W podziale na poszczególne segmenty – na rynku deweloperów wzrost wyniósł 68,1 proc. r/r, zaś dla budownictwa indywidualnego 12,2 proc. Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 98,5 proc. ogólnej liczby lokali w tej grupie.

Jeśli chodzi o poszczególne województwa, to tradycyjnie najwięcej buduje się w województwie mazowieckim. Tutaj w pierwszej połowie roku 2024 do użytkowania oddano 17,3 tys. mieszkań, rozpoczęto budowę 23,9 tys. i wydano pozwolenia lub zaakceptowano zgłoszenia 30,4 tys. lokali. Kolejnymi województwami w kolejności są wielkopolskie, małopolskie i pomorskie. Na przeciwległym biegunie województwa opolskie, lubelskie i warmińsko-mazurskie.

Zobacz również

Ekoprojekt – propagowanie efektywności energetycznej

Ekoprojekt – propagowanie efektywności energetycznej

Ekoprojekt ma zagwarantować, że Unia Europejska do 2050 roku stanie się obszarem neutralnym dla klimatu. Taki cel został wskazany w komunikacie KE z dnia 11 grudnia 2019 r. dotyczącym Europejskiego Zielonego Ładu.

Ceny materiałów budowlanych w lutym 2025 roku

Ceny materiałów budowlanych w lutym 2025 roku

Ceny materiałów budowlanych w lutym 2025 roku zachowały poziom ze stycznia. Taką informację podała Grupa PSB Handel.

Nowości produktowe w branży stolarki – przegląd marzec 2025

Nowości produktowe w branży stolarki – przegląd marzec 2025

W marcu prezentujemy kolejne nowości produktowe. W zestawieniu prezentujemy najciekawsze rozwiązania z zakresu stolarki otworowej – od modernizacji pergoli, przez...