Czy 500 mln zł pomoże branży stolarki?

Autor: |Data publikacji:

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad rozwiązaniami w ramach projektu „Impuls dla Gospodarki”. Urzędnicy zaproponowali właśnie pomysły różnych form wsparcia dla budownictwa.

Impuls dla Gospodarki to wspólny szyld, pod którym urzędnicy z różnych resortów proponują rozwiązania przeciwdziałające negatywnym skutkom gospodarczym Covid-19. Ministerstwo Rozwoju opracowało pomysły dla branży budowlanej. Urzędnicy podzielili budownictwo mieszkaniowe na dwa działy – pierwszy to komunalne i społeczne, a drugi – komercyjne. Resort ogłosił właśnie, jakie planuje wprowadzić zmiany w przypadku budynków komunalnych i społecznych.

Przede wszystkim wspierana będzie budowa tanich mieszkań na wynajem. Planowane są dopłaty do czynszów dla rodzin. Wsparcie finansowe otrzymają gminne i miejskie spółki mieszkaniowe. Dzięki temu będą miały środki by budować tanie lokale mieszkaniowe.

Jedną z form wsparcia będzie przyznawanie wyższych grantów z Funduszu Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego dla gmin. Pieniądze przeznaczone będą na budowę mieszkań w TBS. Obecnie granty pokrywają 20 proc. kosztów inwestycji, a w planach jest wsparcie nawet do 35 proc. kosztów. Ministerstwo planuje także wprowadzić zmiany w zasadach własności w TBS. W nowopowstających budynkach lokator-partycypant, który dopłaca do budowy, będzie miał możliwość w przyszłości wykupienia mieszkania.

W przypadku lokali komunalnych państwo dołoży 50 proc. do kosztów inwestycji. Ministerstwo także będzie wspierać remonty w istniejących już zasobach. Jeśli budynek z lokalami komunalnymi wpisany jest do rejestru zabytków, premia remontowa wynosić będzie nawet 60 proc. W pozostałych przypadkach dopłata kształtować się będzie na poziomie 50 proc. wartości prac remontowych.

Ministerstwo zakłada, że wsparcie samorządów na budowę tanich mieszkań wyniesie 500 mln zł rocznie. Planowana kwota jest dwa razy większa w porównaniu do obecnych funduszy przekazywanych samorządom. Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju deklaruje, że „budownictwo może stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki” – do tego ma się przyczynić właśnie pakiet mieszkaniowy.

Jak te zmiany mogą wpłynąć na branżę okien i drzwi? Jeśli kwota wsparcia dla samorządów przeznaczona byłaby tylko na wymianę okien, drzwi czy bram, to niewątpliwie branża odczułaby to pozytywnie. W zaproponowanym rozwiązaniu firmy z sektora stolarki otworowej raczej nie zanotują dużej zmiany. Ministerstwo jednak pracuje nad kolejnymi projektami, tym razem dla budownictwa komercyjnego. Być może wówczas pakiet mieszkaniowy stanie się pozytywnym impulsem dla branży stolarki otworowej.

Zobacz również

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...