Czterech „pancernych” branży stolarki

Red.: |Data publikacji:

Zaledwie czterech właścicieli firm branży stolarki znalazło się w tym roku na liście 100 najbogatszych Polaków magazynu Forbes. Aby znaleźć się w obecnej edycji listy należało wykazać się majątkiem w wysokości co najmniej 650 mln zł.

Fot: Forbes

W tym roku wśród stu najbogatszych Polaków znaleźli się założyciele i właściciele czterech przedsiębiorstw naszej branży.

  • Na miejscu 17. jest Arkadiusz Muś, kierujący PressGlassem, a posiadający udziały m.in. w Euroglasie. Jego majątek wyceniono na prawie 2,85 mld złotych (o 665 mln zł więcej niż w roku 2019).
  • Na miejscu 29. sklasyfikowano Leszka Gierszewskiego, szefa Drutexu, z majątkiem szacowanym na 1,73 mld zł, co jest wartością o 580 mln zł wyższą niż ta sprzed 2 lat.
  • Miejsce 70. tego zestawienia zajmuje małżeństwo Renaty i Tomasza Szukalskich, właściciele firmy Portos, która jest największą w Polsce fabryką rolet. Ich wspólny majątek wart jest prawdopodobnie niemal miliard złotych.
  • Na miejscu 97. znalazł się Mateusz Kłosek, szef Eko-Okien, patron wielu akcji charytatywnych, któremu doszukano się majątku o wartości 674 mln zł. To jego debiut na liście 100 najbogatszych.
 
Arkadiusz Muś, właściciel Press Glassu. Lider wśród przedstawicieli branży uwzględnionych na liście Forbesa.

W porównaniu z listą sprzed dwóch lat, o której pisaliśmy TUTAJ zabrakło tym razem Ryszarda Florka – szefa Fakro, Mikołaja Placka – prezesa Oknoplastu oraz Andrzeja Wiśniowskiego, prowadzącego firmę pod własnym nazwiskiem. Autorzy rankingu nie ujawnili z jakich powodów pominięto ich w tym zestawieniu, bo trudno przypuszczać aby majątki tych przedsiębiorców mogły się w tym czasie jakkolwiek uszczuplić. Tym bardziej, że majątek państwa Florków wyceniali wcześniej na ponad miliard złotych. W kontekście publikowanej w wydaniu lutowym Forum Branżowego listy największych przedsiębiorstw branży stolarki dziwić może również nieobecność wśród najbogatszych Polaków właścicieli producentów drzwi, takich jak Porta KMI (Jacek Sarnowski), DRE (Leszek Berbeć) czy Erkado (Zbigniew Kozłowski), ale widać redaktorzy Forbesa mają i i tutaj swoje wyliczenia. Już niebawem opublikowana zostanie lista najbogatszych na świecie, a tam godnie zapewne branżę będzie reprezentował najsławniejszy chyba producent „okien” (Windows) – Bill Gates.

Cała Lista 100 najbogatszych Polaków 2021 w marcowym wydaniu miesięcznika Forbes.

 

Zobacz również

Spadek zamówień na drzwi po dobrym półroczu

Spadek zamówień na drzwi po dobrym półroczu

Producenci stolarki w różny sposób przygotowują się na trudniejszy okres na rynku. Perfectdoor postawił na integrację procesów produkcyjnych i ochronę miejsc pracy.

Glasstec 2022 – zobacz naszą fotorelację

Glasstec 2022 – zobacz naszą fotorelację

Za nami targi Glasstec 2022 - to wiodąca na świecie impreza branży szklarskiej, która odbyła się po raz pierwszy po czteroletniej przerwie.

Partnerstwo na trudniejszy czas

Partnerstwo na trudniejszy czas

Dormakaba, światowy potentat w zakresie systemów zabezpieczeń i kontroli dostępu oraz wrocławska firma Polsystem, oferująca systemy kontroli czasu pracy, kontroli dostępu i urządzenia je obsługujące, nawiązały ostatnio współpracę produktową.

1