W najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” przybliżono import drzwi do Polski. Okazuje się, że co dziesiąte drzwi sprzedawane w naszym kraju pochodzą z zagranicy.
O polskiej stolarce zazwyczaj słyszy się w kontekście jej ogromnego potencjału eksportowego. Okazuje się, że w kontekście drzwi dość istotny jest także ich import. Jak wynika z danych zawartych w najnowszym raporcie Centrum Analiz Branżowych pt. „Rynek drzwi w Polsce. Edycja 2022”, co dziesiąte drzwi sprzedawane w Polce pochodzą z zagranicy.
Szczegóły na temat importu drzwi do Polski zdradzają w najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” Maksymilian Miros (Centrum Analiz Branżowych) i Paweł Gregorczyk (Forum Branżowe). Z audycji wynika, że po kilku latach wzrostu importowanych do naszego kraju drzwi, w 2021 roku ich liczba nieznacznie zmalała. Import zmniejszył się o 2,5 proc. do 620 tys. sztuk w 2021 roku. Zwiększyła się jednak jego wartość – gdy w 2020 roku jego wartość wynosiła 465 mln zł, tak w poprzednim sezonie wyniosła ona 550 mln zł.
Najwięcej sprowadzanych jest do Polski drzwi stalowych (blisko 80 proc.). Na drugim miejscu są drzwi drewniane. Drzwi wykonane z PCW oraz aluminiowe stanowią nieznaczną część importu. W poprzednim sezonie do naszego kraju trafiły drzwi z ponad 30 krajów, ale 82 proc. importu pochodzi z 9 z nich. Czołowym importerem do Polski są Niemcy, którzy sprzedali u nas ponad 200 tys. sztuk drzwi. Drugie miejsce należy do Chin (85 tys. sztuk ) a trzecie do Hiszpanii (50 tys. sztuk). Z czołowej dziewiątki importerów największą dynamikę wzrostu sprzedaży w Polsce osiągnęła Rumunia (ok. 79. proc.), ale jest to głównie zasługa rumuńskiego zakładu firmy Porta KMI.
Więcej na temat importu drzwi do Polski, liderze rynku drzwi stalowych w Polsce oraz o imporcie stolarki do USA usłyszą Państwo w nowym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”. Zachęcamy do wysłuchania:
Polecamy również poprzednie odcinku naszego podcastu, w którym znajdą Państwo bogatą wiedzę o rynku stolarki:
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".