Co dziesiąte drzwi w Polsce są z importu

Autor: |Data publikacji:

W najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” przybliżono import drzwi do Polski. Okazuje się, że co dziesiąte drzwi sprzedawane w naszym kraju pochodzą z zagranicy.

O polskiej stolarce zazwyczaj słyszy się w kontekście jej ogromnego potencjału eksportowego. Okazuje się, że w kontekście drzwi dość istotny jest także ich import. Jak wynika z danych zawartych w najnowszym raporcie Centrum Analiz Branżowych pt. „Rynek drzwi w Polsce. Edycja 2022”, co dziesiąte drzwi sprzedawane w Polce pochodzą z zagranicy.

Szczegóły na temat importu drzwi do Polski zdradzają w najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” Maksymilian Miros (Centrum Analiz Branżowych) i Paweł Gregorczyk (Forum Branżowe). Z audycji wynika, że po kilku latach wzrostu importowanych do naszego kraju drzwi, w 2021 roku ich liczba nieznacznie zmalała. Import zmniejszył się o 2,5 proc. do 620 tys. sztuk w 2021 roku. Zwiększyła się jednak jego wartość – gdy w 2020 roku jego wartość wynosiła 465 mln zł, tak w poprzednim sezonie wyniosła ona 550 mln zł.

Najwięcej sprowadzanych jest do Polski drzwi stalowych (blisko 80 proc.). Na drugim miejscu są drzwi drewniane. Drzwi wykonane z PCW oraz aluminiowe stanowią nieznaczną część importu. W poprzednim sezonie do naszego kraju trafiły drzwi z ponad 30 krajów, ale 82 proc. importu pochodzi z 9 z nich. Czołowym importerem do Polski są Niemcy, którzy sprzedali u nas ponad 200 tys. sztuk drzwi. Drugie miejsce należy do Chin (85 tys. sztuk ) a trzecie do Hiszpanii (50 tys. sztuk). Z czołowej dziewiątki importerów największą dynamikę wzrostu sprzedaży w Polsce osiągnęła Rumunia (ok. 79. proc.), ale jest to głównie zasługa rumuńskiego zakładu firmy Porta KMI.

Ciemne drzwi Porta Verte Premium

Więcej na temat importu drzwi do Polski, liderze rynku drzwi stalowych w Polsce oraz o imporcie stolarki do USA usłyszą Państwo w nowym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”. Zachęcamy do wysłuchania:


Polecamy również poprzednie odcinku naszego podcastu, w którym znajdą Państwo bogatą wiedzę o rynku stolarki:

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".