Classen-Pol powraca do normalności

Red.: |Data publikacji:

Pod koniec maja pisaliśmy o rozmowach jakie toczy niemiecki Classen z potencjalnymi inwestorami na temat sprzedaży swojego zakładu drzwi w Zwonowicach. Jak przyznała ostatnio Marta Marczak z biura prasowego Classen-Pol, pomimo koronakryzysu spółka jest stabilna finansowo, a rozmowy z zainteresowanymi nadal się toczą.

Zainteresowanie od początku było bardzo duże. Widzimy zainteresowanie ze strony private equity – zarówno polskich jak i zagranicznych oraz strategów z zagranicy. O wyborze inwestora decydować będzie zarówno cena, która musi oddawać wartość spółki i możliwości jej rozwoju, ale też pomysł na rozwój spółki. Rozmowy z ostatecznym inwestorem pokażą, czy będzie to sprzedaż stuprocentowa, czy zwiększenie pakietu akcji. (…) To naturalna decyzja podjęta po to, aby spółka mogła jeszcze dynamiczniej rozwijać się w swoim segmencie biznesu, a dotychczasowy zarząd, który zostaje w spółce, samodzielnie podejmować decyzje o jej przyszłości . Z punktu widzenia polskiej spółki to szansa na zupełnie nowe otwarcie i jeszcze szybszy rozwój, również na rynkach zagranicznych – powiedziała Marczak dla „Śląskiego Biznesu” 

Ubiegły rok firma poświęciła zwiększeniu efektywności kosztowej, dzięki czemu zakończyła go bez straty. Także wyniki pierwszego kwartału br. były zgodne z planowanymi, a powyżej wyników I kwartału 2019 roku. Jednak wybuch pandemii i 40-procentowy spadek produkcji w kwietniu zaowocował tutaj skróceniem pracy załogi w kwietniu i maju oraz zmniejszeniem wynagrodzeń o 20 proc. W czerwcu proces ten wyhamował, a spadek wyniósł już tylko 5 proc. Dzięki skorzystaniu z rozwiązań tarczy antykryzysowej ochroniono tu wszystkie miejsca pracy. Rozpoczynają się nawet nowe rekrutacje, a od lipca firma zamierza wrócić do normalnego czasu pracy i do poziomu wynagrodzeń sprzed pandemii.

Clasen-Pol zamierza niebawem podjąć nowe inwestycje, a do roku 2023 wyda na nie łącznie 60 mln zł. Poza budową nowej linii do produkcji ościeżnic planuje również automatyzację procesów na innych liniach, w tym drzwi płytowych i ramowych oraz rozbudowę lakierni (pisaliśmy o tym TUTAJ). W Zwonowicach wybudowana zostanie również farma fotowoltaiczna o łącznej mocy 100 kW. Inwestycje w moce produkcyjne w trzy lata mają o 1/3 zwiększyć wydajność zakładu w Zwonowicach, a tempo rozwoju w dużym stopniu zależeć będzie od nowego inwestora. Jego wybór spodziewany jest jeszcze w tym roku.

Zobacz również

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Rynek zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych w Niemczech i Austrii przechodzi kryzys. W obu krajach sprzedaż tych wyrobów spadła w 2023 roku po raz pierwszy od wielu lat.

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Firma Lanko, polski producent specjalizujący się w produkcji okien i drzwi z PCW oraz aluminium, wykupił 45 proc. udziałów w Oknoprime.

Dormakaba uruchamia kolejne elektrownie fotowoltaiczne

Dormakaba uruchamia kolejne elektrownie fotowoltaiczne

Dormakaba w tym roku uruchomiła już trzy elektrownie fotowoltaiczne w swoich zakładach produkcyjnych. Spowodują one 25-procentowe oszczędności w emisji CO2.

1