PSB sprawdziło, jak kształtowały się ceny materiałów budowlanych w maju bieżącego roku. Wzrost cen w stosunku do roku ubiegłego jest wciąż wysoki, bo ponad 30-procentowy. Gdy jednak porównamy ceny z maja do kwietnia, to wówczas dynamika wzrostu jest już niewielka.
Polskie Składy Budowlane co miesiąc sprawdzają poziom cen oferowanych produktów, w tym stolarki otworowej. Okazuje się, że w maju tego roku w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2021 średni wzrost cen wyniósł ok. 34 proc. Jednak, jak podkreśla PSB, wciąż porównujemy dane do niskiej bazy, w zeszłym roku gwałtowny wzrost notowany był dopiero od sierpnia. Natomiast widać, że w tym roku dynamika wzrostu cen nie jest wysoka, choć materiały budowlane stale drożeją i w maju w porównaniu do kwietnia klient zapłaci generalnie o 4 proc. wyższy rachunek.

Stolarka otworowa, czyli głównie drzwi, są droższe o 24 proc. w maju w porównaniu do tego samego miesiąca w 2021 r. Chemia budowlana kosztuje o 21 proc. więcej, a farby i lakiery o 17 proc. więcej. PSB podsumowało także okres pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku – w tym czasie ceny były wyższe średnio o 30 proc. w porównaniu do 2021 r. Jeśli chodzi o stolarkę, to klient w tym roku płaci za nią o 20 proc. więcej niż w zeszłym roku. Chemia budowlana jest droższa o 18 proc., a farby i lakiery o 14 proc.
PSB kontynuuje rozbudowę swojej sieci handlowej. W maju Grupa otworzyła kolejne placówki handlowe. Nowe Mrówki rozpoczęły swoją działalność w Solcu Kujawskim, Zamościu i Niemodlinie oraz sklep PSB Profi w Złotokłosie.
Zobacz również
Polflam: nowa siedziba, nowe produkty
Polflam od czerwca pracuje w nowej siedzibie. Firma jednocześnie przebadała na odporność ogniową wielkogabarytowe przegrody.
Także TSUE odrzuciło skargi Fakro
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał ostateczny wyrok odrzucający apelację firmy Fakro w sprawie oddalenia jej skargi przeciw Komisji Europejskiej. Wyrok kończy 16-letni okres skarg Fakro na działania firmy Velux.
Na południu Europy może powstać Aliplast Bis
Jak zdradził w rozmowie z naszą redakcją Jan Kidaj, właściciel firmy Aliplast, ten sezon jest do tej pory udany dla tego systemodawcy z Lublina. Firma pracuje obecnie nad projektem stworzenia „Aliplastu Bis” na południu Starego Kontynentu.