W kwietniu cen stali na Londyńskiej Giełdzie Metali osiągnęły rekordowe wartości. Maj przyniósł nam w końcu spadek cen.
Wykresy cen stali poszybowały pionową w górę w lutym tego roku, za sprawą agresji Rosji na Ukrainę (Rosja, Ukraina i Białoruś to ważni eksporterzy stali w Europie; w Polsce ok 25 proc. wykorzystywanej stali pochodziło właśnie z tych krajów). Cena stalowych prętów zbrojeniowych w kontraktach terminowych na Londyńskiej Giełdzie Metali przekroczyła 900 dolarów za tonę i utrzymywała się na tak wysokim poziomie przez dwa kolejne miesiące.
Rekord padł 19 kwietnia, gdy cena wyniosła aż do poziomu 950 dolarów za tonę. Regularny wzrost cen stali notowany jest w zasadzie od połowy 2020 roku. Gdy porównamy kwoty, jakie trzeba było zapłacić za tonę stali w kwietniu 2020 roku do rekordowego poziomu z 19 kwietnia 2022 roku, to okazuje się, że wzrost wyniósł aż 155 proc.! Gdy z kolei porównamy tę rekordową wartość do ceny stali z początku wojny w Ukrainie, to wzrost wyniósł 28 proc.
Przełom kwietnia i maja przyniósł nam na szczęście spadki cen stali. Obecna cena stalowych prętów zbrojeniowych w kontraktach terminowych na Londyńskiej Giełdzie Metali oscyluje na poziomie 800 dolarów za tonę. Również ceny blachy stalowej St3S wyraźnie spadły – gdy 31 marca 2022 roku za tonę trzeba było zapłacić 7866 zł, tak obecnie cena minimalna to 6533 zł (według danych Polskiej Unii Dystrybutorów Stali). O pierwszych symptomach poprawy na rynku stali mówił w opublikowanym tydzień temu odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” Maksymilian Miros, główny analityk Centrum Analiz Branżowych. Zachęcamy do wysłuchania tego odcinka:
Polecamy też pozostałe odcinki podcastu:
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".