Ceny stali spadły do poziomu sprzed wojny

Red.: |Data publikacji:

Po kwietniowych rekordach cen stali, maj przyniósł nam w końcu spadki. Okazuje się, że trend ten utrzymuje się w czerwcu i obecne ceny spadły do poziomu sprzed agresji Rosji na Ukrainę.

Cena stalowych prętów zbrojeniowych w kontraktach terminowych na Londyńskiej Giełdzie Metali poszybowały w górę chwilę po wkroczeniu wojsk Rosyjskich na teren Ukrainy. Wartość tych produktów przekroczyła w kwietniu poziom 900 dolarów za tonę, a rekord cenowy padł 19 kwietnia (950 dolarów za tonę). W maju cena spadła do poziomu około 800 dolarów za tonę i utrzymywała się w tych rejonach niemal do końca miesiąca.

Powolny powrót do normalności?

Początek czerwca przyniósł kolejne dobre wiadomości dla branży – wykres cen stalowych prętów zbrojeniowych na Londyńskiej Giełdzie Metali to niemal pionowa kreska w dół! Cena z czwartku 9 czerwca 2022 roku wyniosła 725 dolarów za tonę. Ostatnio tak niski poziom cen za stalowe pręty zbrojeniowe odnotowano 1 lutego 2022 roku. Z początkiem czerwca spadły również ceny blachy stalowej St3S. W majowym tekście „Ceny stali w końcu spadają” informowaliśmy, że według danych Polskiej Unii Dystrybutorów Stali jej cena minimalna wynosiła 6533 zł. Notowania z 22 tygodnia 2022 roku wskazywały na cenę minimalną w wysokości 5207 zł.

Dlaczego ceny stali w 2022 roku są tak wysokie?

Początku wzrostu cen na rynku stali należy doszukiwać się już w 2020 roku. Pandemia koronawirusa i związane z nią lockdowny ograniczyły czasowo popyt na stal. W związku z tym huty ograniczyły produkcję i po wzroście popytu nie były w stanie go zaspokoić, przez co cena stali zaczęła piąć się w górę (tłumaczyliśmy to zjawisko w marcowym tekście „Czemu ceny stali rosną?”).

Ten sezon przyniósł nam kolejne czynniki wpływające na wzrost cen stali. Obecnie jednym z najważniejszych problemów na rynku jest wojna w Ukrainie. Zaangażowane w ten konflikt strony są ważnymi producentami stali oraz wykorzystywanej do jej produkcji rudy żelaza. Skoro o produkcji mowa, warto zaznaczyć, że jest ona też bardzo energochłonna, a ostatnie wzrosty cen energii drastycznie zwiększyły koszty wytworzenia tego metalu. Nie można też zapominać o słabnącej złotówce, co skłania wielu producentów stali do przeznaczania swoich wyrobów na eksport niż na polski rynek (korzystne dla nich przeliczenia walutowe). Kolejnym problemem jest masowe wykupywanie stali przez przedsiębiorstwa, a mobilizuje ich do tego niestabilna sytuacja na rynku i chęć zachowania ciągłości produkcji. Stąd utrzymanie przez nich wysokich stanów magazynowych.

 

Zobacz również

Wzmocnienia wciąż na fali, choć z mniejszą rentownością

Wzmocnienia wciąż na fali, choć z mniejszą rentownością

MFO, producent wzmocnień stalowych, odnotował w I półroczu br. wyraźny wzrost przychodów. Zmniejszył się natomiast wypracowany zysk netto.

Vivento zbudowało halę produkcyjną i planuje nowy magazyn

Vivento zbudowało halę produkcyjną i planuje nowy magazyn

Vivento zbudował nowa halę produkcyjną, Firma planuje także kolejna inwestycję i chce zbudować magazyn wyrobów gotowych.

Koncerny szklane podwyższały ceny w odpowiedzi na rosnące koszty

Koncerny szklane podwyższały ceny w odpowiedzi na rosnące koszty

NSG i AGC podsumowały II kwartał bieżącego roku. Spółki podnosiły ceny na swoje produkty, by zrekompensować podwyżki.

1