Polskie Składy Budowlane sprawdziły, jak kształtowały się ceny w styczniu w stosunku do minionych miesięcy. Firma zauważyła, że dynamika wzrostu cen spada.
PSB podsumowały zmiany cen materiałów budowlanych w styczniu. W stosunku do pierwszego miesiąca roku 2021 to wzrost był wysoki, średnio ceny były wyższe o 28 proc. Najbardziej podrożała izolacja termiczna – o 28 proc., płyty z OSB i sucha zabudowa o 54 proc. Jeśli chodzi o stolarkę, to w tym roku w styczniu klienci sklepów sieci PSB musieli zapłacić głównie za drzwi o 15 proc. więcej, niż na początku 2021 r. Chemia budowlana była droższa o 13 proc., a farby i lakiery o 10 proc.
PSB jednak podkreśla, że porównując ceny ze stycznia tego roku do grudnia 2021 r., to wzrosty były niewielkie. Według wyliczeń firmy, produkty budowlane średnio podrożały o 4 proc. Co ciekawe, jeśli chodzi o stolarkę budowlaną, to w grudniu 2021 r. wzrost był na poziomie 16 proc. (w stosunku do grudnia 2020), a w styczniu 2022 r. (w porównaniu do stycznia 2021 r.) wzrost cen był o jeden punkt procentowy niższy – podwyżka była na poziomie 15 proc.
PSB poinformowały także o wynikach finansowych za 2021 r. Były one historycznie wysokie. Łączne przychody partnerów PSB ze sprzedaży materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu w 2021 r. osiągnęły 9 mld zł, to o ponad 18 proc. więcej niż rok wcześniej. Natomiast przychody Grupy PSB Handel, czyli centrali, wyniosły 3,8 mld zł i także były wyższe o 18 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Te wysokie wyniki handlowe PSB tłumaczy dwoma czynnikami: wzrostem liczby inwestycji budowlanych i wzrostem cen materiałów. W 2021 r. średnio produkty budowlane podrożały o 12 proc.
Zobacz również
Fakro otwiera fabrykę w USA
Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.