Utrzymujące się już dłuższy czas wysokie ceny energii w Europie mogą stać się zagrożeniem dla przemysłu. Wiele branż w tym stali, aluminium czy szkła wzywa polityków do działania.
Kilka organizacji reprezentujących europejski przemysł apeluje o natychmiastowe działania w celu powstrzymania rosnących cen energii. Politycy powinni podjąć decyzje, które umożliwiłyby firmom dostęp do przystępnej cenowo, odnawialnej energii w perspektywie długoterminowej. Brak jakichkolwiek działań może mieć negatywne skutki dla wielu branż. Zagrożenia, jakie się pojawiają, to przede wszystkim zmniejszona konkurencyjność przemysłu unijnego. Problemem może być również realizacja ambitnych celów klimatycznych, które wyznaczyła sobie Unia Europejska na najbliższe lata.
Według organizacji branżowych w Europie ceny gazu i energii elektrycznej w ostatnich tygodniach i miesiącach wzrosły nawet pięciokrotnie w stosunku do analogicznego okresu z roku ubiegłego. Szczególnie w trudnej sytuacji są producenci, którzy w swojej działalności zużywają dużo energii. Niektóre z takich przedsiębiorstw, ze względu na skokowy wzrost cen, zmuszone zostały do ograniczenia działalności, a nawet do czasowego zamknięcia.
Przedstawiciele europejskiego przemysłu mają kilka propozycji. Przede wszystkim Unia Europejska powinna stosować presję handlową na dostawcach gazu. Potrzebne są różne formy wsparcia dla państw członkowskich, które będą mogły reagować bardziej elastycznie na skokowe zmiany cen, niż jest to obecnie dozwolone. Należałoby także wprowadzić mechanizm monitorowania rynków energii elektrycznej i gazu, by nie doszło do kolejnych przestojów, szczególnie w okresie nadchodzącej zimy.
Glass for Europe, jedna z organizacji, która podpisała się pod apelem przyznaje, że energia stanowi około jednej trzeciej kosztów w produkcji szkła. Jeśli wysokie ceny utrzymają się przez dłuższy czas, może to zagrozić rentowności przetwórców szkła w Europie. Dlatego wymagane jest wsparcie polityków na szczeblu europejskim, ale i w poszczególnych krajach.
Pod apelem podpisały się m.in. European Aluminium, EUROFER European Steel Association, Eurometaux European Association of Metal oraz Glass Alliance Europe, zrzeszające organizacje reprezentujące przemysł szklarski (w tym Glass for Europe).
Zobacz również
Fakro otwiera fabrykę w USA
Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.