Wzrosty cen okien wyraźnie wyhamowały

Red.: |Data publikacji:

Najnowsze, październikowe badanie cen okien tworzywowych, przeprowadzone przez redakcję Forum Branżowe, przynosi bardzo ciekawe informacje o rynku okien w Polsce. Do najważniejszych należy ta o zmniejszeniu się dynamiki wzrostu cen oraz pełnych do końca roku portfelach zamówień.

Redakcja Forum Branżowe od wielu lat prowadzi regularny monitoring cen stolarki na polskim rynku. Ostatnie, październikowe badanie, miało na celu określenie zmiany cen okien tworzywowych w bieżącym sezonie, a także w odniesieniu do marca i czerwca br. Analiza zebranych ofert prowadzi do wniosku, że pomimo nadal wysokich cen zaopatrzeniowych dynamika wzrostu cen okien zmalała. O ile do wiosny 2021 ceny wzrosły znacząco, bo aż o 28 proc., to w kolejnym kwartale podrożały już „tylko” o 10 proc., a w październiku były o zaledwie 3-4 proc. droższe niż w czerwcu. Obecne terminy realizacji zamówień wyznaczane na 5, 6, a nawet 8 tygodni od dnia złożenia zamówienia świadczą o tym, że portfele zamówień w firmach montażowych są na ten sezon już zapełnione i, miejmy nadzieję, opłacone.

Z październikowych ofert jakie wpłynęły do redakcji wynika również, że dużą część rynku wciąż stanowią okna o współczynniku Uw>1,1, sięgającym przeważnie wartości Uw=1,4 W/m2K. Są to pełnowartościowe okna przeznaczone na rynek wymian, gdzie jest wymaganie, by nowe okna nie miały parametrów gorszych niż te wymieniane. Najczęściej są to okna wykonane na cieńszych systemach (70-76 mm) z pakietem dwuszybowym. Ich średnia cena jest o ok. 20-30 proc. niższa niż okien „ciepłych”, ale także w tej grupie dało się w tym roku zaobserwować wzrost cen. W ofertach przesłanych w październiku 2021 roku, cena netto zestawu okno dwudzielne + balkon jednoskrzydłowy wahała się w granicach 2050 – 2950 zł. Przypomnijmy, że jeszcze wiosną tego roku ceny ofert na takie same okna opiewały na kwoty netto od 1760 zł do maksymalnie 2350 zł. Średnia cena ofertowa okna na rynek wymian wzrosła w tym roku o 16 proc. i wynosiła w październiku 410 zł / mkw. powierzchni okna.

Analiza zmiany cen ofertowych okien tworzywowych w roku 2021 opublikowana zostanie w najbliższym, listopadowym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe, a wcześniej zapoznają się z nią uczestnicy Ogólnopolskiego Forum Stolarki. Wśród wielu informacji o aktualnej sytuacji rynkowej znajdzie się tam również wykres ilustrujący zmiany cen materiałów zaopatrzeniowych, który za zgodą autora udostępniamy obok także czytelnikom naszego serwisu. Widać z niego, że tegoroczny wzrost cen detalicznych okien był w pełni uzasadniony. Choć dobrą wiadomością jest też ta, że proces ten właśnie wyhamowuje.

 

Zobacz również

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro boleśnie odczuwa spadek koniunktury na rynku budowlanym. Mniejsza ilość zamówień powoduje, że firma nie ma obecnie pracy dla wszystkich pracowników.

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

Jak poinformowała nas firma Sun Winner, w okresie letnim znacznie zwiększyła się dynamika hurtowej sprzedaży pergoli. Przedsiębiorstwo z Łomży zakłada, że w tym roku uda mu się znacznie poprawić wyniki w porównaniu z sezonem 2021.

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

W ostatnim tygodniu naszego konkursu Mecenas Sportu na fotelu absolutnego lidera rozsiadł się zawierciański klub siatkówki Aluronu. Kibice tej drużyny oddali niemal 3 700 głosów.

1