Branżowisko #162 – Amerykański rynek kusi producentów. Nowy-stary prezes Eko-Okien

Red.: |Data publikacji:

162. odcinek podcastu Branżowisko skupia się na amerykańskim rynku stolarki, ponieważ jest to kuszący kierunek eksportowy dla polskich producentów okien i drzwi. Powodem do rozpoczęcia dyskusji na ten temat jest konferencja „Okno na Stany”, która została zorganizowana przez Decco w dniu 8 czerwca, a Forum Branżowe było jej patronem medialnym. Stany Zjednoczone plasują się wprawdzie dopiero na 14. miejscu wśród głównych kierunków eksportu okien i drzwi z Polski, ale są najważniejszym pozaeuropejskim rynkiem. O jego potencjale niech świadczy fakt, że I kwartał 2022 roku przyniósł spektakularne wzrosty sprzedaży rodzimych okien i drzwi na tamtejszym rynku w porównaniu z I kwartałem roku 2021. W tym okresie sprzedaliśmy produkty o wartości ponad 13 mln euro, co w porównaniu z 6,7 mln w analogicznym okresie roku wcześniejszego oznacza wzrost na poziomie niemal 100 proc.

Drugi główny temat Branżowiska dotyczy największego polskiego producenta okien, czyli firmy Eko-Okna. Po raz kolejny doszło w Kornicach do zmiany na stanowisku prezesa i po raz kolejny został nim Mateusz Kłosek, właściciel firmy. Nowy-stary prezes Eko-Okien został okrzyknięty najszybciej bogacącym się polskim miliarderem. Wszystko za sprawą rankingu Forbesa, w którym w 2021 roku Kłosek debiutował na liście najbogatszych na 97. miejscu, a rok później wskoczył już na 12. pozycję a jego majątek oszacowano na ponad 3 mld większy.

W skrócie przedstawiliśmy też pozostałe informacje z serwisu ForumBranzowe.com, które zostały opublikowane w ubiegłym tygodniu. Nie zabrakło Krótkiego Przeglądu Ekonomicznego, w ramach którego omówione zostały wyniki finansowe następujących firm: Soudal, Sanok Rubber, MFO, Compremum oraz Simonswerk. Sprawdziliśmy również notowania firm związanych z branżą stolarki na GPW. To oczywiście w ramach cyklu Stoll Street. Na koniec oczywiście suchar.

Miłego słuchania/oglądania!

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.


Zobacz również

Branżowisko #203 – Eksport do USA w 2022 roku. Udany sezon na rynku belgijskim

Branżowisko #203 – Eksport do USA w 2022 roku. Udany sezon na rynku belgijskim

W tym odcinku podcastu podróżujemy po świecie, ponieważ omówimy wyniki eksportu polskiej branży stolarki w Stanach Zjednoczonych oraz w Belgii.

Branżowisko #202 – Problemy producentów z USA. Miliardy złotych na wsparcie przemysłu

Branżowisko #202 – Problemy producentów z USA. Miliardy złotych na wsparcie przemysłu

W tym odcinku Branżowiska przenosimy się za ocean, by omówić wyzwania stojące przed amerykańskimi producentami stolarki. Pretekstem do omówienia tego tematu jest artykuł w serwisie ForumBranzowe.com, w którym omówione zostały wyniki czterech spółek z USA notowanych na giełdzie.

Branżowisko #201 – Nowi koalicjanci – nowe cele. Nowy gracz na rynku szkła

Branżowisko #201 – Nowi koalicjanci – nowe cele. Nowy gracz na rynku szkła

W tym odcinku podcastu Branżowisko skupiamy się na Koalicji Termomodernizacji, która już po dwóch miesiącach działania musiała wyznaczyć sobie nowe cele, bo pierwotne już zostały zrealizowane.

1