Okna wypełnione hydrożelem

Autor: |Data publikacji:

Naukowcy z Nanyang Technological University w Singapurze (NTU Singapur) opracowali wypełniony płynem panel okienny, który może blokować promienie słoneczne, jednocześnie magazynując ciepło, które może być uwalniane w dzień i w nocy, co pomaga zmniejszyć zużycie energii w budynkach.

Zespół badawczy NTU uważa, że taki produkt najlepiej nadaje się do stosowania w budynkach biurowych. Badania są wspierane przez Narodową Fundację Badań Naukowych, Kancelarię Premiera Singapuru w ramach programu Campus for Research Excellence.

Badacze NTU opracowali swoje „inteligentne okno” poprzez umieszczenie płynu na bazie hydrożelu w szklanych panelach. Według szacunków może on zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie, wentylację i klimatyzację w budynkach nawet o 45 proc. w porównaniu z tradycyjnymi szklanymi oknami. Według badaczy materiał jest również o 30 proc. bardziej energooszczędny niż dostępne na rynku szkło niskoemisyjne, a jednocześnie tańszy w produkcji.

Według badaczy, wysoka pojemność cieplna wody pozwala na zmagazynowanie dużej ilości energii cieplnej, która uwalniana będzie do budynku podczas chłodniejszych godzin nocnych.

Jak twierdzi Dr Long Yi, główny autor badania, unikalna mieszanina hydrożelu i wody pozwala na osiągnięcie wysokiej jednorodności materiału, co oznacza, że okno może być wykonane w dowolnym kształcie i rozmiarze.

Na potwierdzenie tej koncepcji naukowcy przeprowadzili testy zewnętrzne w środowisku gorącym (Singapur) i zimnym (Pekin). Jak można przeczytać w  opublikowanym badaniu, testy w Singapurze wykazały, że w najgorętszej porze dnia (południe) inteligentne, płynne okno ma niższą temperaturę (50°C) w porównaniu z normalnym szkłem (84°C). Testy w Pekinie wykazały, że pomieszczenie, w którym zastosowano inteligentne, płynne okno, zużywało 11 proc.  mniej energii, aby utrzymać tę samą temperaturę w porównaniu z pomieszczeniem, w którym zastosowano normalne okno szklane. Testy dźwiękochłonności wykazały również, że inteligentne okna z płynami zmniejszają hałas o 15 proc. skuteczniej niż okna z podwójnymi szybami.

Zespół badawczy poszukuje obecnie możliwości współpracy z partnerami branżowymi w celu komercjalizacji inteligentnych okien. To nie pierwszy raz, gdy piszemy o oknach wypełnianych płynem, o oknach wypełnionych wodą przeczytasz TUTAJ.

 

 

1