Fibaro: nowa fabryka, większe możliwości

Autor: |Data publikacji:

W Wysogotowie pod Poznaniem otwarto nową fabrykę Fibaro. Spółka chce w niej podwoić produkcję urządzeń Smart Home.

Nowy zakład Fibaro posiada ponad 1,2 tys.  mkw. powierzchni produkcyjnej, 1,2 tys. mkw. magazynowej oraz 1,7 tys. mkw. biurowo-socjalnej. Ma produkować 4 mln urządzeń rocznie wchodzących w skład systemu inteligentnego domu, co podwoi możliwości produkcyjne. Dotychczasowa fabryka, która działała od 2011 roku w Poznaniu, była ponad dwa razy mniejsza.

Przeniesienie do nowego obiektu daje dużo większe możliwości zaspokojenia potrzeb rynku Smart Home, który ma w najbliższych latach nadal znacząco wzrastać. Pozwala też na pełną kontrolę nad procesem produkcyjnym. System jakości Fibaro zakłada bowiem, że każdy produkt musi być przetestowany przed opuszczeniem zakładu.

nowa fabryka Fibaro
Zdjęcie: Fibaro

Inteligentny dom bez kabli

System inteligentnego domu, który stworzyła w 2010 roku poznańska spółka Fibar Group, był pierwszym działającym w pełni bezprzewodowo. Zapewniło mu to rozgłos w świecie, a jego producent stał się jedną z najszybciej rozwijających się firm w branży Smart Home. Fibaro jest systemem w całości stworzonym, rozwijanym i produkowanym w Polsce. W przeciwieństwie do większości producentów elektroniki, spółka nie zamierza produkować na Dalekim Wschodzie. Obecnie produkty spółki sprzedawane są w ponad 100 krajach, m. in. w Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych, Japonii i RPA. Na rynek polski trafia tylko kilka procent produkcji.

Fibar Group zatrudnia około 400 pracowników, ale nadal poszukuje nowych. Obecnie ma oferty pracy m. in dla konstruktorów CAD, inżynierów testu, inżynierów wsparcia technicznego, specjalistów od marketingu i e-commerce. Od lipca 2018 roku spółka wchodzi w skład Grupy Nice, światowego lidera w dziedzinie automatyki dla domu.

nowa fabryka fibaro
Zdjęcie: Fibaro

System Fibaro

Fibaro to bezprzewodowy system automatyki budynkowej, znany też jako Home Center. Składa się z centralki oraz współpracujących z nią czujników i urządzeń wykonawczych. Do komunikacji między nimi wykorzystuje protokół radiowy Z-Wave. Służy m.in. do sterowania oświetleniem, bramami, roletami i ogrzewaniem. Obejmuje także urządzenia ostrzegające przed włamaniem, pożarem czy ulatnianiem się trujących gazów. Jest kompatybilny z urządzeniami takich gigantów jak Apple czy Google oraz popularnymi systemami alarmowymi.

W najbliższym czasie Fibaro będzie kontynuować rozwój w już obranych kierunkach. Wbrew obecnym tendencjom wzorniczym, preferującym kanciaste kształty urządzeń, produkty spółki zachowają swoją stylistykę. Nadal będzie ona bazować na organic design, czyli motywach ze świata fauny i flory. System ma korzystać z protokołu nowej generacji – Z-Wave 5, co uczyni transmisję danych szybszą i bardziej niezawodną oraz zwiększy bezpieczeństwo i stabilność systemu. Ponadto nastąpi dalsza integracja centrali Fibaro z produktami innych producentów. Dom w wersji smart ma pełnić rolę asystenta swoich mieszkańców. Tym samym staje się organizmem, który kontroluje zachodzące w nim procesy i na nie reaguje.

– Właśnie po to stworzyliśmy aplikację Fibaro Home Center APP wyposażoną w uczenie maszynowe, która zapamiętuje przyzwyczajenia mieszkańców, by dostosować się do ich potrzeb. Razem z aplikacją dla instalatorów – Installer APP – zabezpieczają wszystkie etapy życia systemu w domu – powiedział nam Krzysztof Banasiak, członek zarządu Fibaro w kwietniowym numerze miesięcznika Forum Branżowe.