Forum Branżowe - 04.2019

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU str. 2. My fachowcy

W kwietniowym numerze naszego miesięcznika gościmy Adama Krużyńskiego, dyrektora sprzedazy Grupy Nice. W wywiadzie opublikowanym na pierwszych stronach gazety opowiada o ostatnich akwizycjach grupy i efekcie synergii, jaki temu towarzyszy. Dużo mówi też o rozwoju technologii smart home, która stanowi szansę rozwoju całej branży. Bardzo ważny wątek stanowi kwestia jakości wyrobów oraz jakości montażu. Nie sposób wymienić wszystkich poruszonych problemów, dlatego zapraszamy państwa do lektury całości.

 SONDA str. 16. Co niesie przyszłość

Zmiany, które zajdą w niedalekiej przyszłości, przewidują instytucje zajmujące się badaniem trendów i mega trendów. Agencja Euromonitor International w raporcie „Megatrend Analysis: Putting the Consumer at the heart of business” wskazuje, jakie zmiany na świecie nastąpią do roku 2030, a tym samym – przed jakimi wyzwaniami stanie współczesny człowiek. Wpływ na stolarkę bez wątpienia będzie miała moda na wyroby naturalne oraz odejście od tradycyjnych kanałów sprzedaży. To tzw. mega trendy. A jakie konkretne zmiany w swoich wyrobach wprowadzają dostawcy? O tym mówią oni sami w naszej sondzie.

Z WIZYTĄ str. 20. Małe wkręty, duży sukces

Był początek lat dziewięćdziesiątych, kiedy Wojciech Piątkowski – doktor na wydziale inżynierii materiałowej i ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – zrezygnował z kariery naukowej i zdecydował się założyć firmę. W Polsce zaczynała się rozwijać branża okienna, a w raz z nią biznes elementów złącznych. Znakomicie sprzedawały się wkręty dla przemysłu stolarskiego, produkowane głównie przez Niemców. Wojciech Piątkowski wynajął na krakowskim Kazimierzu pomieszczenie na niewielkie biuro i magazyn i zaczął handlować sprowadzanymi z Niemiec artykułami metalowymi, głównie narzędziami oraz wkrętami. Takie były początki krakowskiego przedsiębiorstwa firmy Astra Trade, które opisujemy w naszym cyklu „Z wizytą”. Jakie firma przeszła zmiany, jak się rozwijała, kto nią obecnie zarządza – o tym w artykule.

 OKUCIA str. 34. Mniej, czyli więcej

Kompresja wymiarów urządzeń zwiększających komfort i bezpieczeństwo użytkowania drzwi i okien obejmuje właściwe wszystkie części konstrukcji. Z jednej strony stosuje się materiały o coraz większej wytrzymałości i odporności na warunki otoczenia, z drugiej – projektuje się i rozmieszcza elementy podzespołów tak, aby mieściły się w obrębie niewielkiej obudowy, zajmując jak najmniej miejsca. Tak, najogólniej, można podsumować kierunek rozwoju okuć. O rozwiązaniach szczegółowych można przeczytać w artykule.

AUTOMATYKA str. 42. Moc ze słońca

Do zasilania napędów bram i osłon okiennych najczęściej używa się prądu zmiennego o napięciu 230 V, pobieranego z sieci elektrycznej. Jednak możliwe jest uniezależnienie się od takiego zasilania, dzięki prądowi stałemu wytworzonemu przez zestaw solarny. Jakie są możliwości takiego zestawu; z jakich części się składa; czy jest drogi – oto pytania, na które próbuje odpowiedzieć autor artykułu. Zachęcamy także naszych czytelników.

PROFILE str. 46. Aluminiowe nowości

Producenci systemów profili aluminiowych dbająo to, aby co jakiś czas pokazywać nowości. Ich skala jest różna, czasem są to modyfikacje znanych wyrobów, a niekiedy rozwiązania innowacyjne. W obu przypadkach warto przyglądać się tym propozycjom. W naszym artykule ograniczyliśmy się do opisania propozycji systemodawców, przeznaczonych do konstruowania okien i drzwi tarasowych. Te produkty są chyba najbardziej poszukiwane, dlatego warto o nich pisać. I warto je poznać.

 MONTAŻ str. 58. W zgodzie ze sztuką

Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi – głosi popularne przysłowie. Niemniej konsekwencje niektórych są tak poważne, że jednak lepiej ich unikać. Czasami za wszelką cenę. W tym miesiącu artykuł nie tylko dla montażystów. Bo skutki ich błędów mogą być opłakane. Zarówno dla portfeli klientów, jak i dla ich dobrego samopoczucia, a czasem nawet zdrowia.

 Zapraszamy do lektury!

 

1