Branża inwestuje coraz chętniej w OZE

Red.: |Data publikacji:

Kolejne firmy z branży decydują się na inwestycję w energię odnawialną. Panele fotowoltaiczne instaluje Fakro i G-U.

Fakro podpisało w tym roku dwie umowy z firmą Columbus Energy na dostarczenie paneli fotowoltaicznych. Na początku tego roku na dachach fabryki w Nowym Sączu Columbus zainstalował panele o mocy 0,5 MW. W połowie marca producent okien dachowych zdecydował się na rozszerzenie współpracy i podpisał kontrakt na montaż kolejnej instalacji, tym razem o mocy ponad 2 MW. Te panele zostaną także zamontowane na dachu zakładu w Nowym Sączu, ale firmy planują dalszą współpracę i podobne instalacje mogą być wstawione w tym roku i w 2023 w innych zakładach Fakro. Jak podaje Columbus, dzięki inwestycji Fakro w energię odnawialną, firmie uda się ograniczyć emisję CO2 o ok. 1870 ton rocznie.

Panele fotowoltaiczne na dachu zakładu Fakro w Nowym Sączu. Foto: Columbus Energy.

Także G-U w Polsce zdecydowało się na inwestycję w OZE. Firma na dachu swojej siedziby w Poznaniu zamontowała 150 sztuk paneli fotowoltaicznych. W ten sposób powstała mikroinstalacja o mocy 49 kW. Jej działanie obliczone jest na 25 lat. Firma zakłada, że dzięki panelom uda się ograniczyć emisję CO2 o 33 877 kg rocznie. Jednocześnie G-U zapowiada, że możliwe są kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii.

Duże inwestycje w OZE zapowiada także Grupa Selena. Spółka planuje realizować projekty biogazowe, biometanowe, fotowoltaiczne i wiatrowe w Europie Centralnej i Wschodniej, także dla zewnętrznych podmiotów. Te projekty będą realizowane w ramach utworzonej w Grupie nowej spółki – Selena Green Investments. Działa ona w sektorze odnawialnych źródeł energii. Na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Niedawno pisaliśmy również o poczynionych inwestycjach firmy Matplast w zakresie zielonej energii. Instalacja fotowoltaiczna firmy to 700 paneli. Dolnośląski producent zakupił również pompy ciepła. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Firmy inwestują w OZE przede wszystkim z powodu rosnących cen energii powstającej z konwencjonalnych źródeł. Przemysł chce się zabezpieczyć przed podwyżkami, jednocześnie zapewniając sobie stabilny dopływ energii. Drugim, także istotnym powodem jest fakt, że wytwarzanie energii z instalacji fotowoltaicznej, z farm wiatrowych itd. jest neutralne dla środowiska i pozwala ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Zobacz również

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Jak wskazują analitycy, 63 proc. największych firm w kraju przygotowuje raport dotyczący tematyki ESG, a 17 proc. poświęca temu miejsce w sprawozdaniach rocznych.

Aliplast buduje ogromną farmę PV

Aliplast buduje ogromną farmę PV

Alipast na dachu swoich zakładów w Lublinie buduje instalację fotowoltaiczną, będzie to jedna z większych w Polsce.

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Firmy prowadzące działalność w Ukrainie notują wzrost popytu. Polskie firmy planują także tam inwestycje.

1