Branża budowlana inwestuje w OZE

Autor: |Data publikacji:

OZE, czyli odnawialne źródła energii, są celem wielu inwestycji firm z branży budowlanej. Powstają nie tylko farmy fotowoltaiczne. Wykorzystywana jest także energia ze spalania biomasy.

branża budowlana OZE. AkzoNobel
Największa europejska farma fotowoltaiczna firmy AkzoNobel mieści się w Polsce.

AkzoNobel uruchomił w Polsce swoją największą europejską elektrownię słoneczną

Producent farb i powłok z siedzibą w Amsterdamie w Holandii zainstalował w Polsce farmę fotowoltaiczną. Elektrownia słoneczna znajduje się w Pilawie na terenie fabryki farb dekoracyjnych. Jak podkreśla firma, jest to jej największa tego rodzaju instalacja w Europie. Zajmuje ona powierzchnię pawie 3 ha i składa się z 3551 paneli słonecznych. Łącznie mogą one wytworzyć 1,9 MWp. AkzoNobel informuje, że ta ilość pokryje 25 proc. zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną. Dla porównania, niedawno ukończona farma fotowoltaiczna w Opawie w Czechach składa się z 1300 paneli, ma moc 574 kWp i generuje ok. 15 proc. całkowitego zapotrzebowania zakładu. Łącznie na całym świecie z fotowoltaiki jako dodatkowego źródła energii korzysta obecnie ponad 30 fabryk AkzoNobel.

Velux zrezygnował z gazu ziemnego w fabryce w Gnieźnie

W listopadzie tego roku instalację na biomasę uruchomił Velux. Znajduje się ona w fabryce metalowych i plastikowych komponentów do okien dachowych w Gnieźnie. Umożliwia też producentowi zrezygnowanie z gazu ziemnego jako medium.

Kotłownia na biomasę w całości pokrywa zapotrzebowanie wszystkich hal produkcyjnych i biurowca na ciepło. Składa się z dwóch kotłów o mocy 720 kW i 220 kW. Mogą one spalać pellet, zrębkę lub mieszankę trocin, wiórów i pyłów drzewnych. Velux przewidział możliwość rozbudowy nowej elektrowni. Przewidziane jest miejsce na kolejny piec o mocy ok. 700 kW.

Firma podkreśla, że jest to druga tego rodzaju inwestycja w Gnieźnie. W ubiegłym roku w fabryce drewnianych dokien dachowych został uruchomiony już drugi kocioł na biomasę.

Odnawialne Źródła Energii w liczbach

Coraz więcej firm branży budowlanej inwestuje w OZE. Niemniej w skali kraju zapotrzebowanie jest bardzo duże.

W październiku 2024 roku ze źródeł odnawialnych pochodziło 33,3 proc. energii elektrycznej. Tym samym jest to 4,5 TWh. W porównaniu do roku 2023 jest to wzrost o 4,8 p.p. (0,4 TWh, ale jednocześnie mniej niż we wrześniu. Spadek wyniósł 4,9 p.p., czyli 0,4 TWh. W podziale na źródła energii odnawialnej ta pochodząca z instalacji fotowoltaicznych wzrosła o 48 proc. rok do roku. Jednocześnie w samym październiku spadek wyniósł 30,4 proc. r/r. Natomiast 47,9 proc. energii odnawialnej pochodziło z wiatru. Jest to ilość 2,1 TWh, co oznacza spadek o 15,6 proc. wobec roku 2023 i o 3,7 proc. w stosunku do września br. Najmniej energii pochodzi z biomasy – w październiku 2024 r. było to ok. 1,1 TWh, oraz wody – 0,1 TWh.

Więcej o odnawialnych źródłach energii w kontekście naszej branży.

Zobacz również

Nowości produktowe w branży stolarki – przegląd czerwiec 2025

Nowości produktowe w branży stolarki – przegląd czerwiec 2025

Prezentujemy nowości produktowe czerwca 2025. Producenci wprowadzili do oferty m.in. nowe okna aluminiowe i z PCW, panele drzwiowe i pergole.

Coraz mniej nowych mieszkań. Budownictwo mieszkaniowe słabnie w 2025 roku

Coraz mniej nowych mieszkań. Budownictwo mieszkaniowe słabnie w 2025 roku

Budownictwo mieszkaniowe z miesiąca na miesiąc odnotowuje spadki. Od początku roku 2025 taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim na rynku deweloperskim.

Akwizycje firm ogłosili NorDan oraz Assa Abloy

Akwizycje firm ogłosili NorDan oraz Assa Abloy

Akwizycje są stałym elementem działalności firm z branży budowlanej. W ostatnim czasie decyzje o przejęciach ogłosili NorDan oraz Assa Abloy.